Eva esaslı elastomer ile uyumlaştırılmış ve silika nanotüp katkılı polipropilen/termoplastik elastomer alaşım nanokompozitlerin üretilmesi
Production of eva based elastomer compatibilized and silica nanotube filled polypropylene/ thermoplastic elastomer blend nanocomposites
  1. Tez No: 618498
  2. Yazar: SALİH DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TEKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Polipropilen (PP) düşük maliyeti, düşük yoğunluğu, kolay işlenebilirliği ve yüksek spesifik özellikleri nedeniyle en yaygın kullanılan termoplastik polimerlerden biridir. Polipropilenin düşük sıcaklıklarda kırılgan yapıya sahip olması ve darbe direncinin düşük olması nedeniyle birçok mühendislik uygulamasında kullanımı kısıtlanmaktadır. Polipropilenin düşük darbe direnci ve tokluk değerleri, elastomerik polimer ile alaşımının yapılması veya çeşitli dolgu maddeleri ilave edilerek geliştirilmektedir. Bu tez çalışmasında, polipropilenin darbe direncini ve tokluk değerlerini iyileştirmek için termoplastik elastomer olan poli(etilen-ko-vinil asetat) (EVA) ve organofilik yüzey modifikasyonu gerçekleştirilmiş halloysit nanotüp (Org-HNT) kullanılmıştır. Halloysit nanotüplerin, polipropilen matris ile olan etkileşimlerinin arttırılması ve matris içerisinde dağılımının iyileştirilmesi için maleik anhidrit-aşı-EVA (EVA-g-MA), etilen-ko-vinil asetat-ko-karbon monoksit (EVACO) ve maleik andirit-aşı-PP (PP-g-MA) uyumlaştırıcıları kullanılmıştır. PP nanokompozitleri tek basamaklı (eş-zamanlı) eriyik harmanlama yöntemi ile üretilmiştir. Hazırlanan nanokompozitlerin morfolojisi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir. Üretilen nanokompozitlerin ısıl özellikleri için Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve Termogravimetrik Analiz (TGA), mekanik özellikleri için statik ve dinamik mekanik analizleri yapılmıştır. EVACO ve EVA-g-MA uyumlaştırıcıları kullanılan nanokompozitlerde elastomer faz, matris faz ve matris-elastomer arayüzünde artmış nanotüp dispersiyonunun görüldüğü bulunmuştur. Bu sonuç, ağırlıkça %3 ve daha fazla Org-HNT kullanıldığında daha belirgindir. Çekme testi sonuçları değerlendirildiğinde ağırlıkça %3 Org-HNT ve ağırlıkça %3 EVACO uyumlaştırıcı içeren nanokompozitinin (3H3ECO) tokluk değeri, %9 EVA içeren PP alaşımına (PP9EVA) göre yaklaşık %25 artış göstermiştir. %3 Org-HNT ve %3 EVACO uyumlaştırıcı içeren nanokompozitinin darbe direnci, saf PP'e göre %29,48 artmıştır. 3H3ECO nanokompoziti geniş bir sıcaklık aralığında yüksek sönümleme ve ortalama modül değerleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Polypropylene (PP) is one of the most widely used thermoplastic polymers due to its low cost, low density, easy processability and high specific properties. Polypropylene has a fragile structure at low temperatures and its low impact resistance limits its use in many engineering applications. Low impact resistance and toughness values of polypropylene are improved by blending with elastomeric polymer or by adding various fillers. In this thesis, thermoplastic elastomer poly (ethylene-co-vinyl acetate) (EVA) and organophilic surface modified halloysite nanotube (Org-HNT) were used to improve the impact resistance and toughness values of polypropylene. Maleic anhydride grafted EVA (EVA-g-MA), poly(ethylene-co-vinyl acetate-co-carbon monoxide) (EVACO) and maleic anhydride grafted PP (PP-g-MA) compatibilizers were used to improve the interactions between halloysite nanotubes and polypropylene matrix and to improve the distribution of HNTs in the matrix. PP nanocomposites were produced by a single-step (simultaneous) melt blending method. The morphological properties of the prepared nanocomposites were analyzed by Scanning Electron Microscopy (SEM). Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermogravimetric Analysis (TGA) were conducted to determine the thermal properties of nanocomposites, static and dynamic mechanical analysis were performed to invetigate the mechanical properties of nanocomposites. It was found that enhanced nanotube dispersion was seen in elastomer phase, matrix phase and matrix-elastomer interface when the EVACO and EVA-g-MA compatibilizers were used in nanocomposites. This result is more pronounced when 3wt% of Org-HNTs or more were used. When the tensile test results were evaluated, the toughness value of nanocomposite having 3wt% Org-HNT and 3wt% EVACO (3H3ECO) increased by 25% compared to blend having 9wt% EVA (PP9EVA). On the other hand, the impact resistance of 3H3ECO nanocomposite increased by 29.48% compared to pure PP. 3H3ECO nanocomposite showed high damping property and average modulus value over a wide temperature range in the dynamic mechanical analyses.