Development of folate receptor 1 targeted peptides for use in positron emission tomography imaging systems
Pozitron emisyon tomografisi görüntüleme sistemlerinde kullanım amacıyla folat reseptör 1 hedefli peptitlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 618501
  2. Yazar: CEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL, DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kanser, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada birçok insanı etkileyen ölümcül bir hastalıktır. Kanser oluşumu, gelişimi ve olgunlaşması sırasında, kanser hücrelerinin metabolizmasında, yüzeyinde ve mikroçevresinde bazı değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler kanserin kesin teşhisine izin verir. Kanserin teşhisi, kanser hücrelerinde bu değişikliklerin görüntülenmesiyle yapılabilir. Pozitron emisyon tomografisi-Bilgisayarlı tomografi (PET/BT) günümüzde sağlık alanında onkolojik görüntülemede kullanılan yöntemler arasındadır. PET/BT, birçok kanser türünün tanısı, evrelendirilmesi, nüksün tespiti ve tedavisine yanıtın değerlendirilmesinde kullanılır. PET/BT cihazında kanserli hücrelerin görüntülenmesi radyonüklid görüntüleme ajanları ile sağlanır. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı 2-deoksi-2-(18F) floro-D-glikoz (18F-FDG), günümüzde PET/BT'de kanser diognozu için en yaygın kullanılan radyonüklid görüntüleme ajanıdır. Bununla birlikte, 18F-FDG'nin iltihaplanma ve enfeksiyon durumları gibi artan glikoz tüketimi olduğunda seçiciliğini ve hassasiyetini kaybettiği bilinmektedir. Bu nedenle, kanser diognozu için yeni görüntüleme ajanlarının geliştirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Peptitler, kanser hücresine yüksek duyarlılığı ve seçiciliği nedeniyle kanser hücrelerinin spesifik reseptörlerine bağlanarak kanser görüntüleme için kullanılmıştır. Folat Reseptörü 1 (FOLR1) çok yaygın bir kanser reseptörü olarak bilinir. Bu tezin amacı, geleneksel PET ajanlarına alternatif olarak kullanılmak üzere tümör görüntülemesi için peptit bazlı görüntüleme ajanları geliştirmektir. Bu çalışmalar sırasında üretilen peptitler bir farmakofor yaklaşımı ile tasarlanmıştır. Bilgisayar Destekli İlaç Tasarımı (CADD) tekniği ile yüksek hassasiyet ve afinite ile FOLR1 reseptörüne bağlanabilen peptitler tasarlanmış, kanser teşhisi için PET/BT'de görüntüleme ajanı olarak kullanılmak üzere sentezlenmiştir. FOLR1 reseptorü için literatürde daha önce CADD yöntem ile peptitlerin dizaynı yapılmammıştır. Bu tez kapsamında ilk kez CADD yöntemi ile tasarlanan RPAAK, RFAAK, HRAFAK ve KRAFAK peptitlerinin sentezi kanser teşhisi için gerçekleştirildi. Tasarlanan dört peptit, Katı Fazlı Peptid Sentezi (SPPS) yöntemi ile sentezlenmiştir. Sentezlenen peptitler, Ters Fazlı Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (RP-HPLC) ile saflaştırılmış ve Sıvı Kromatografi-Kütle Spektrometresi (LC-MS) ile karakterize edilmiştir. Tüm peptitlerin başarıyla sentezlendiği ve saflaştırıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a fatal disease that affects many people not only in our country but also in the whole world. During cancer formation, development and maturation, there are some changes in the metabolism, surface and microenvironment of cancer cells. These changes allow precise diagnosis of cancer. Diagnosis of cancer can be determined by imaging these changes in cancer cells. Positron emission tomography-computed tomography (PET/CT) is among the methods used for oncologic imaging in today's health area. PET/CT is used for diagnosis, staging, detection of recurrence, and evaluation of response to treatment of many cancer types. Imaging of cancer cells in the PET/CT device is provided by radionuclide imaging agents. Food and Drug Administration (FDA)-approved 2-deoxy-2-(18F) fluoro-D-glucose (18F-FDG) is the most widely used radionuclide imaging agent nowadays for cancer diagnosis in PET/CT. However, 18F-FDG is known to lose its selectivity and sensitivity when glucose consumption increased, for example, inflammation and infection situations. Therefore, the development of new imaging agents for cancer diagnosis has become inevitable. Peptides can be prefered for cancer imaging by binding to spesific receptors of cancer cells because of its high sensitivity and selectivity to cancer cell. Folate Receptor 1 (FOLR1) is known a very common cancer receptor. The aim of this thesis is to develop peptide-based imaging agents for tumour imaging to use as an alternative to conventional PET agents. The peptides produced during these studies were designed with a pharmacophore approach. The designed peptides by Computer-Aided Drug Design (CADD) which can bind to FOLR1 receptor with high sensitivity and affinity have been synthesized for utilizing as an imaging agent in PET/CT to diagnose cancer. For the FOLR1 receptor, peptides have not been designed in the literature by the CADD method. Within the scope of this thesis, synthesis of RPAAK, RFAAK, HRAFAK and KRAFAK peptides designed by CADD method for the first time was performed for cancer diagnosis. The designed four peptides were synthesized by Solid-Phase Peptide Synthesis (SPPS) method. The synthesized peptides were purified with Reverse Phase High-Performance Liquid Chromatography (RP-HPLC) and characterized with Liquid Chromatography-Mass Spectrometry (LC-MS). It was observed that all peptides were successfully synthesized and purified.