Elektrik santrallerinde maliyet düşürme ve sistem iyileştirme çalışmaları
Cost reduction and system improvement in electrical power plants
- Tez No: 618502
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkelerin ve sanayilerin büyümeleri neticesinde enerjiye olan talebin artması enerji ihtiyacını arttırmaktadır. Enerjide arz-talep dengesi kurulamazsa veya arz yetersiz kalırsa, enerji ithalatıyla talep fazlası giderilmeye çalışır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için var olan santraller verimlerini yükseltmenin yollarını ararlar. Diğer taraftan, enerji arzını arttırıcı alternatif kaynakların fazla miktarda oluşturulmasıyla serbest piyasada rekabet düzeyi artmaktadır. Bu durum ülkelerin ekonomisi için olumlu bir adım olmakla beraber, mevcut santralleri sistem iyileştirme ve maliyet düşürme çalışmalarına teşvik etmektedir. Bu kapsamda, santral atıksularının değerlendirilmesi, santral için gerekli olan azot ve hidrojen gazları için jeneratör kurulumu, santral devreye alımlarında hızlı tam yüke çıkabilmek için buhar transferi, santral işletmesinde kullanılan kimyasal fiyatlarının optimize edilme çalışmaları yapılmıştır. Santralin işletimi için var olan su arıtma tesisine, ilave sistem kurulup devreye alınarak yıllık 90.200 m3 su kazanılmıştır. Yatırımın geri dönüş süresi 4 yıl olacak şekilde optimizasyon yapılmıştır. Termik santrallerin işletme giderlerini düşürmek için yapılan yerinde gaz üretimi ve kimyasal fiyatlarının optimizasyonu sonucunda 200.000 ₺/yıl işletme giderinde azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rise in demand for energy as a result of the growth of countries and industries increases the energy requirements. If energy supply-demand balance can not be established or supply is inadequate, energy import tries to eliminate excess demand. To avoid such a situation, existing plants search ways to increase their efficiency. On the other hand, the level of competition in the energy market is increasing by creating excessive amounts of alternative sources of energy supply. While this is a positive step for countries' economies, it encourages existing plants to work on system improvement and cost reduction. Therefore, recycle of power plant wastewater, installation of generators for nitrogen and hydrogen gases required for the power plant, steam transfer for rapid full load on power plant start up, optimization of chemical prices used in power plant operations have been made. 90,200 cubic meters of waste water were recycled annually by installing and commissioning an additional water treatment plant for the plant operation. The return period of the investment has been optimized to be 4 years. As a result of on-site gas production and chemical prices optimization in thermal power plants, a reduction in operating costs of 200,000 ₺ has been achieved, annually.