GISP yaklaşımı ile Van Edremit'in dirençli kent olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Van Edremit as a resilience city with GISP approach
- Tez No: 618512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde kentler, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, kontrolsüz kentleşme, hızlı nüfus artışı gibi olumsuzluklar nedeniyle önemli zorluklar yaşamakta ve çeşitli tehlikeler ile karşılaşma durumundadır. Bununla birlikte kentler ve ona bağlı tüm sosyo-ekolojik sistemler öngörülemeyen bir hızla değişmektedir. Meydana gelen değişimlerin ve karmaşık kentsel sistemlerin daha tanımlı olarak ele alınması planlama disiplini açısından büyük önem arz etmektedir. Dirençlilik kavramı dünyanın önemli sorunlarından biri olan hızlı kentleşme probleminin etkilerinin hafifletilmesi için öngörülen sürdürülebilirlik senaryoları da önemli bir temel olması sebebiyle bu tez çalışmasında ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Tez çalışmasında, Van / Edremit kentinin sosyo-ekolojik sistem özelliklerinin meydana gelebilecek arazi kullanım değişiklikleri karşısında direnç gösterip göstermeyeceği GISP (Yeşil Altyapının Mekansal Planlanması) yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Yaklaşım doğrultusunda yeşil altyapı fayda kriterleri CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ortamında haritalandırılmıştır. Çalışmada yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda, Edremit yeşil altyapı sistemlerinin kentsel direnç sağlamada önemli bir görev üstlendiği ortaya çıkmıştır. Ancak; kentleşme baskısı ile meydana gelebilecek sorunların kent direncini düşürebileceği ön görülmektedir. Bu bağlamda, kentsel politikalar ve mekansal stratejiler yerelin özellikleri ve değerleri paralelinde tanımlanmalı ve uygulamaya geçilmelidir.
Özet (Çeviri)
Today, cities face significant challenges and face various dangers due to the negative effects of climate change, uncontrolled urbanization and rapid population growth. However, cities and all socio-ecological systems connected to it are changing at an unpredictable speed. It is of great importance for planning discipline that the changes and complex urban systems are dealt with in a more defined way. The concept of resilience is examined in detail in this thesis because it is an important basis in sustainability scenarios for mitigating the effects of rapid urbanization problem which is one of the important problems of the world. In this study, it is analyzed with the GISP (Spatial Planning of Green Infrastructure) approach whether the socio-ecological system characteristics of Van / Edremit will resist the changes in land use. In line with the approach, green infrastructure benefit criteria were mapped in GIS (Geographical Information Systems) environment. As a result of the analyzes and evaluations made in the study, it was found that Edremit green infrastructure systems play an important role in providing urban resistance. But; It is foreseen that the problems that may arise with the pressure of urbanization may decrease the urban resistance. In this context, urban policies and spatial strategies should be defined and implemented in parallel with the characteristics and values of the locality.