Lokalize prostat kanserinde hipofraksiyone yoğunluk ayarlı helikal tomoterapi
- Tez No: 735058
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
''Lokalize Prostat Kanserinde Hipofraksiyone Yoğunluk Ayarlı Helikal Tomoterapi.''SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2022. Amaçlar: Bu çalışmada amacımız lokalize prostat kanserli hastalarda ılımlı Hipofraksiyone Radyoterapi (H-RT) ile Konvansiyonel Fraksiyone Radyoterapi (KFRT) rejimlerinin, toksisite ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Hastalar ve Yöntemler: 01 Ocak 2017-01 Kasım 2021 tarihleri arasında SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniğinde lokalize prostat kanseri tanısıyla küratif amaçlı ılımlı hipofraksiyone(Çalışma Grubu) ya da konvansiyonel fraksiyonda(Kontrol Grubu) Eksternal Hüzme Radyoterapisi(EBRT) uygulanan hastalar bu çalışmaya dahil edilmiştir. H-RT 70 Gy/2,5Gy/28fr ve KFRT 72Gy/2Gy/36fr olarak uygulanmış olan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların tedaviye bağlı akut ve geç dönem toksisitelerinin değerlendirilmesinde RTOG ve RTOG/ EORTC toksisite skalaları kullanılmıştır. Hayat kalitesinin değerlendirilmesi ise radyoterapi öncesi(preRT), radyoterapi tamamlanması ve radyoterapi sonrası(postRT) takiplerde EPIC-CP,IPSS ve IIEF-5 anket formları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma ve kontrol gruplarında her birinde 20'şer hasta olmak üzere toplamda 40 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Tüm hastalar için ortalama yaş 68,5 yıl olup medyan takip süresi 26,2 aydır. Her iki gruptaki hastaların demografik ve tümör karakteristikleri benzer homojendi. Her iki gruptaki PSA kinetikleri incelendiğinde her iki grupta da RT tamamlanmasının hemen sonrasında PSA'da anlamlı düşüş izlenirken(p=0,0001); takiplerde PSA seviyeleri benzer düşüklükte devam etmiştir (p:0,479).Bu çalışmadaki tüm hastaların 3-Yıllık Biyokimyasal Relapsız Sağkalım (Biochemical Relapse Free Survival-bRFS) oranı % 92,9 olup, gruplar arasında anlamlı istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızdaki iki iii gruptaki hiçbir hastada akut ve geç dönemde grad 3-4 toksisite izlenmemiş olup; 34 hastada(%85) grad2 Akut GİS,32 hastada(%80) grad2 Akut GÜS toksisitesi izlenmiş olup; sadece 9 hastada(%22,5) Geç GİS ve sadece 8 hastada(%20) Geç GÜS toksisitesi izlenmiştir. Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) hem akut hem de geç GÜS toksisite oluşumunda bağımsız risk faktörü iken, Diyabetes Mellitus(DM) akut GÜS toksisite oluşumunda bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. Hastalar Yaşam Kalitesi(Quality Of Life- QoL) açısından incelendiğinde EPIC-CP hayat kalitesi anketine göre; üriner inkontinans, bağırsak belirtileri, hormonal ve seksüel semptomlar açısından benzer bulunurken, EPIC-CP üriner irritasyon puanları kontrol grubunda istatistiksel olarak daha yüksek izlenmiştir (p< 0,05). Erektil fonksiyon kalitesini değerlendiren IIEF-5 skorunun ise yapılan Tekrarlı Ölçüm Varyans Analizi değerlendirmesinde çalışma grubunda kontrol grubuna göre zamanla daha fazla azaldığı bulunmuştur (p=0,038). Sonuç: Helikal Tomoterapi(HT) sistemi ile uygulanan ılımlı H-RT, hastalarda yaşam kalitesini bozmaksızın toksisiteyi azaltan ve hastalar tarafından iyi tolere edilen etkin bir radyoterapi tedavi rejimidir. Özellikle de sıkıntılı Kovid-19 pandemisi sürecinde toplam tedavi süresini kısaltarak hastaların virüs ile kontaminasyon riskini azaltan, sağlık ekipman ve personelinin verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan prostat kanseri için tercih edilebilir standart yaklaşım olarak uygulanabilir bir radyoterapi tedavi opsiyonudur.
Özet (Çeviri)
''Hypofractionated Intensity Modulated Helical Tomotherapy for Localized Prostate Cancer.'' Gülhane Training and Research Hospital, SBU Gülhane Faculty of Medicine, Department of Radiation Oncology, Medical Speciality Thesis, Ankara, 2022. Objectives: Our aim in this study is to compare the regimens of Moderate Hypofractionated Radiotherapy (H-RT) and Conventional Fractionated Radiotherapy (CFRT) in terms of toxicity and quality of life in patients with localized prostate cancer. Patients and Methods: Patients who underwent curative moderately hypofractionated (Study Group) or conventional fraction (Control Group) External Beam Radiotherapy (EBRT) with the diagnosis of localized prostate cancer between 01 January 2017 and 01 November 2021 at Gülhane Training and Research Hospital, SBU Gülhane Faculty of Medicine Radiation Oncology Department were included in this study. Patients who were delivered 70 Gy H-RT at 2.5 Gy per fraction in 28 fractions and 72 Gy CFRT at 2 Gy per fraction in 36 fractions; were evaluated retrospectively. The RTOG and RTOG/EORTC toxicity scales were used to evaluate the treatment-related acute and late toxicities of patients. EPIC-CP, IPSS and IIEF-5 questionnaire surveys were used to evaluate the preRT, completion RT and postRT quality of life follow-ups. Results: Total of 40 patients were included in our study with 20 patients in each of the study and control groups. The mean age for all patients was 68.5 old years and the median follow-up duration was 26.2 months. Demographic and tumor characteristics of the patients in both groups were comparably homogeneous.When the PSA kinetics in both groups were examined, a significant decrease was noted in PSA levels immediately after completion of RT in both groups (p=0,0001), whereas PSA levels continued to remain at the same low level in the follow-ups (p=0.479). The 3- Year Biochemical Relapse Free Survival (bRFS) rates of both group patients in the study was 92.9%, with no statistically significant difference between the groups. Grade 3-4 toxicity was not observed in any of the patients in the our study, Grade 2 Acute GIS toxicity was observed in 34 patients (85%), Grade 2 Acute GUS toxicity was observed in 32 patients (80%), and late GIS toxicity was observed in 9 patients (22.5%) and 8 patients(20%) experienced late GUS toxicity. The International Prostate Symptom Score (IPSS) score highness was an independent risk factor for both v acute and late GUS toxicity, whereas Diabetes Mellitus (DM) was found to be an independent risk factor for acute GUS toxicity. When the patients were evaluated in terms of Quality of Life (QoL) based on the EPIC-CP quality of life questionnaire; urinary incontinence, bowel symptoms, hormonal and sexual symptoms were comparable for both groups, but EPIC-CP urinary irritation scores were unfavorable higher in the Control Group (p< 0,05). The IIEF-5 score, which evaluates the quality of erectile function, was found to be unfavorable decreasing with erectil function over time in the study group compared to control group in the repeated measurement analysis of variance evaluation (p=0,038). Conlusion: Moderate H-RT delivered with the Helical Tomotherapy (HT) system is an effective treatment radiotherapy regimen that reduces toxicity without impairing patient quality of life and well tolerated during the troublesome Covid-19 pandemic by shortening the total treatment time and reducing the risk of patient contamination with the virus suggesting it to be a preferable radiotherapy treatment option that can be applied as standard approach in prostate cancer radiotherapy, allowing the robust use of health sources and staff.