Tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerde pva lif oranının temel mekanik, boyutsal stabilite ve üstyapı kaplaması olarak performans özellikleri üzerine etkisi
The effect of pva fiber ratio on basic mechanical, dimensional stability and pavement overlay performance of engineered cementitious composites
  1. Tez No: 618515
  2. Yazar: ÖZGE KÜÇÜKARSLAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmanın amacı, tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerde (TÇEK) polivinil alkol (PVA) lif oranının temel mekanik ve boyutsal stabilite özellikleri ile rijit üstyapı kaplaması olarak performans özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Literatürde kullanılan hacimce %2 PVA lif oranlı karışım, kontrol karışımı olarak seçilmiş ve üretilen %1.75, %1.50, %1.25 ve %1 PVA lif içeriğine sahip TÇEK'ler ile karşılaştırılmıştır. Temel mekanik ve boyutsal stabilite testleri olarak basınç ve eğilme dayanımı ile kuruma rötresi testleri; üstyapı kaplama performans testleri olarak ise kısıtlanmış rötre, tabakalı yansıma çatlağı ve tabakalı eğilme dayanımı testleri uygulanmıştır. Deney sonuçlarına göre, TÇEK'de PVA lif oranının azalması ile basınç dayanımı artmakta, eğilme dayanımı azalmakta, kuruma rötresi değerleri ise neredeyse değişmemektedir. PVA lif oranının azalmasıyla kısıtlanmış rötre testi sonrası çatlak sayısı azalmış, çatlak genişliği artmıştır. Tabakalı eğilme dayanımı ve tabakalı yansıma çatlağı testlerinde ise PVA lif azaldıkça eğilme dayanımı azalmış ve yansıma çatlağı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of PVA fiber ratio on the basic mechanical, dimensional stability and performance properties of ECC as rigid pavement overlay. PVA mixture with 2% volume used in literature has been selected as control mixture and compared with produced ECC mixtures containing 1.75%, 1.50%, 1.25%, 1% PVA ratio. Compressive strength, flexural strength and drying shrinkage tests have been performed as basic mechanical and dimensional stability tests, restrained shrinkage, reflective cracking and flextural strength tests have been performed as pavement overlay performance tests. According to test results, compressive strength increased, flexural strength decreased and drying shrinkage values are almost unchanged by reduction of PVA fiber content of ECCs. After the restrained shrinkage test, number of cracks decreased and the width of cracks increased. As PVA ratio decrease in the layered flextural strength test and reflective cracking test, flextural strength has been decrease and reflective cracking has occured.