Alerjik rinitli hastalarda omalizumab tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of omalizumab therapy in patients with allergic rhinitis
- Tez No: 618543
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK KIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Araştırma alerjik rinit tanısı almış hastalarda omalizumabın semptomlar üzerine etkinliğini saptamak, güncel medikal tedavi seçenekleriyle karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve metod: Araştırma Şubat 2019 –Kasım 2019 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi KBB polikliniğine başvurmuş, AR tanısı almış, aynı tarihlerde Dermatoloji polikliniğinde kronik ürtiker nedeniyle omalizumab başlanması kararlaştırılan eş zamanlı AR tanısı almış, 18- 65 yaş aralığındaki hastalar ile yapıldı. Çalışma ve kontrol grubunda 25'er olmak üzere toplam 50 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. KBB polikliniğinde görülen 25 hastaya intranazal kortikosteroid, oral antihistaminik +antilökotrien reseptör antagonisti kombinasyonu tedavisi başlanmıştır. Omalizumab tedavisi başlanacak AR tanılı hastalara intranazal kortikosteroid başlanmıştır. Hastalar 8-10 hafta takıp edilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası semptom skorları vizüel analog skala ile değerlendirilmiş, total Ig E değerlerine bakılmıştır. Kontrol grubu ve çalışma grubu karşılaştırıldığında, her iki grupta da semptomlarda gerileme olduğu görülmüştür. Burun tıkanıklığı, gözde yaşarma- kaşıntı semptom skorları omalizumab grubunda anlamlı olarak daha düşük izlenmiştir. Hayat kalitesindeki artışın omalizumab grubunda anlamlı olarak daha fazla olduğu saptanmıştır. Tedavi sonrası total Ig E değerlerinin omalizumab grubunda diğer gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effectiveness of omalizumab on symptoms in patients with allergic rhinitis and to compare with current medical treatment options. Material and Methods: 25 patients between the ages of 18-65 who were diagnosed as allergic rhinitis in the Yüzüncü Yıl Universty of Dursun Odabaşı Medical Center Otolaryngology Department were informed about the study and their consent was taken and the control group was formed. 25 patients between the ages of 18-65 who were planned to start omalizumab due to chronic urticaria and also allergic rhinitis in the Yüzüncü Yıl Universty of Dursun Odabaşı Medical Center Dermatology Department were informed about the study and their consent was taken and the study group was formed. A total of 50 patients, 25 of whom were in the study and control groups, were included in the study. Twenty-five patients in the control group received intranasal corticosteroid, oral antihistamine + antileukotriene receptor antagonist combination therapy. İntranasal corticosteroids were initiated in patients with AR who would be treated with omalizumab. Patients were followed for 8-10 weeks. Before and after treatment symptom scores were evaluated by visual analog scale and total Ig E values were measured. The findings were compared statistically.