Spor eğitimi veren kurumlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin boş zamanın anlamına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of university students who study in sports education institutions about the meaning of leisure time
  1. Tez No: 618546
  2. Yazar: İLHAN ALPER NAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, spor eğitimi veren kurumlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin boş zamanın anlamına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya spor eğitimi veren kurumlarda öğrenim gören 309 kadın, 503 erkek olmak üzere toplan 812 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışma grubunda yer alan bireylerin kişisel özellikleri (yaş, cinsiyet, medeni durum vb.) hakkında bilgi toplamak için oluşturulan sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, bireylerin serbest zaman aktivitelerine katıldıklarında ne hissettiklerini değerlendirmek için 35 madde ve 8 alt boyuttan (Aktif-Pasif Katılım, Sosyal Etkileşim, Algılanan Yeterlilik, Boş Zamanın Kullanılırlığı, Algılanan Özgürlük, İçsel Motivasyon, Hedef Yönelimi ve İş İlişkisi) oluşan Boş Zamanın Anlamı Ölçeği (BZAÖ) kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe adaptasyonu Gürbüz, Özdemir ve Karaküçük (2007) tarafından gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan ölçekte yer alan ifadeleri Likert tipi 6 (“Kesinlikle Katılmıyorum”= 1 ve“Tamamen Katılıyorum”= 6) aralıklı seçenek üzerinden değerlendirmeleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the opinions of university students studying sports institutions about the meaning of leisure time. A total of 812 university students (309 women and 503 men) participated in the study. The data collection tool used in the research consists of two parts. In the first part, the questions that were created to collect information about the personal characteristics (age, gender, marital status, etc.) of the individuals in the study group were included. In the second part, the Meaning of Free Time Scale consisting of 35 items and 8 sub-dimensions (Active-Passive Participation, Social Interaction, Perceived Competence, Usability of Leisure, Perceived Freedom, Intrinsic Motivation, Goal Orientation and Work Relationship) was used to assess how individuals feel when they participate in leisure time activities. Turkish adaptation of the scale was performed by Gürbüz, Özdemir and Karaküçük (2007). Participants were asked to evaluate the statements on the Likert type 6 (“Strongly Disagree”= 1 and“I Agree”= 6) intermittent option.