Şarkikaraağaç (Isparta) serçe (passer domesticus) populasyon biyolojisi
Şarkikaraağaç (Isparta) sparrow (Passer domesticus) population biology
- Tez No: 618661
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmalar belirlenen istasyonlarda gözlem ve fotoğraflama yapılarak yürütülmüştür. Kerkük Mahallesi istasyonu, Şarkikaraağaç ilçe merkezi, Karayaka köyü ve Kızıldağ Milli Parkı'nda ev serçesi (Passer domesticus) baskındır. Kızıldağ Milli Parkı'nda dağ serçesi (Passer montanus) ve Karayaka köyünde söğüt serçesi (Passer hispaniolensis) dağılım göstermektedir. Serçeler, ev ve ahır çatılarını, eski binaların çatı ve duvar oyuklarını, diğer türlerin terk edilmiş yuvalarını ve ilçe merkezinde insanlara yakın sayılabilecek birçok güvenli bölgeleri yuva olarak tercih etmişlerdir. Gözlem yapılan sahalarda serçeler için potansiyel tehlikeye sahip türler tilki, kedi, gelincik, kartal ve şahindir. Hayvancılığın yaygın olduğu bu alanlarda bit, pire ve kene gibi ektoparazitlerin varlığı serçeler için bir diğer potansiyel tehlikedir. Serçeler bu tehlikelerden korunabilmek için su ve toprak banyosu yaptığı gözlenmiştir. Serçeler besin, sıcaklık, gün uzunluğu ve predator baskı gibi koşullardan dolayı Şarkikaraağaç'ta (Isparta) iki defa kuluçka geçirmektedir. Passeridae familyasına ait türler meyve, sebze, taze çim filizleri, kuruyemiş, ekmek atıkları ve hayvan dışkıları içindeki sindirilmemiş tohumlarla beslendikleri görülmüştür. Omurgasız eklembacaklıları avlamaları ürünlere verilebilecek zararı azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out by observing and photographing at the designated stations. The house sparrow (Passer domesticus) is dominant in Kerkük District station, Şarkikaraağaç district center, Karayaka village and Kızıldağ National Park. Mountain sparrow (Passer montanus) and willow sparrow (Passer hispaniolensis) in Karayaka village are distributed in Kızıldağ National Park. Sparrows preferred house and barn roofs, roof and wall cavities of old buildings, abandoned nests of other species and many safe areas that could be considered close to people in the district center. Potentially endangered species for sparrows are foxes, cats, poppies, eagles and falcons. The presence of ectoparasites such as lice, fleas and ticks is another potential danger for the sparrows. Sparrows have been observed to bathe in water and soil to protect them from these hazards. Sparrows are incubated twice in Şarkikaraağaç (Isparta) due to conditions such as food, temperature, day length and predator pressure. Species belonging to the Passeridae family were found to be fed with fruits, vegetables, fresh grass sprouts, nuts, bread waste and undigested seeds in animal feces. Hunting of invertebrate arthropods reduces the damage to products.