Borik asidin kendiliğinden yerleşen betonun mekanik özellikleri ve yapısal karakterizasyonuna etkisi
Effect of boric acid on mechanical properties and structural characterization of self-compacting concrete
  1. Tez No: 618750
  2. Yazar: EMRE PALTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇAĞLAR, PROF. DR. SAVAŞ CANBULAT, PROF. DR. AHMET CELAL APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Betonarme yapıların güvenliği yapıyı oluşturan malzemelerin kalitesi kadar, yapım aşamasında beton dökümünde uygulanan işçilik ile doğru orantılıdır. Betonun döküm esnasında doğru işlenmesi yapı durabilitesini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu sebeple sık donatılı ve dar kesitli alanlarda beton dökümü esnasında işçilik hatalarını minimize etmek ve başarılı sonuçlar etmek için için ulaşılan çözümlerden bir tanesi yapılarda Kendiliğinden Yerleşen Beton kullanmaktır. Beton üretiminde kullanılan malzemelerde meydana gelen gelişim süreci ve Kendiliğinden Yerleşen Beton uygulamaları ve dizaynı için yapılan akademik çalışmalara bağlı olarak gelişim göstermiş ve yapılarda kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, özellikle nükleer santraller ve radyasyona maruz olan diğer yapılarda kullanılabilecek borik asit katkılı Kendiliğinden Yerleşen Betonların üretilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Kendiliğinden Yerleşen Beton olma şartlarını sağlayan ve borik asit ilavesiz bir referans numune üretilmiş olup, oluşturulan referans numune dizaynına ilave olarak beton suyuna ağırlıkça sırasıyla %0.5, %1.0, %1.5, %2.0, %2.5 borik asit ilave edilerek numuneler oluşturulmuştur. Bu numuneler üzerinde Kendiliğinden Yerleşen Beton olma şartlarında değişim olup olmadığını gözlemlemek için Taze Beton Deneylerinden Yayılma Tablası, V-Hunisi, L-Kutusu, U-Kutusu deneyi yapılmıştır. Elde edilen numunelerin mekanik özelliklerindeki değişimi kıyaslamak için basınç dayanımı ve eğilme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Ayrıca yapısal karakterizasyon değişimlerini gözlemlemek içinde SEM, XRD analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde borik asit katkılı betonların Kendiliğinden Yerleşen Beton olma özelliği taşıdığı, basınç dayanımının referans numuneye oranla arttığı, eğilme dayanımının azaldığı, referans numuneye kıyasla malzemedeki gözenekli yapının azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The safety of reinforced concrete structures is directly proportional to the quality of the materials that make up the structure, as well as the workmanship applied in concrete casting during the construction phase. Correct processing of concrete during casting is one of the most important factors affecting the durability of the building. For this reason, one of the solutions that are reached in order to minimize labor errors and successful results during concrete pouring in frequently equipped and narrow section areas is to use Self-Compacting Concrete in the structures. The development process of the materials used in concrete production and self-compacting concrete applications and design has been developed depending on the academic studies have been developed and its use in buildings has become widespread. Within the scope of this thesis, it is aimed to produce boric acid doped concrete which can be used especially in nuclear power plants and other structures exposed to radiation. In this context, a reference sample without boric acid has been produced which meets the requirements of being self-compacting concrete. In addition to the reference sample design, %0.5, 1.0%, 1.5%, 2.0%, 2.5%, and 2.5% by weight boric acid were added to the concrete water sample. Spreading Table, V-Funnel, L-Box, U-Box were tested from Fresh Concrete Tests to observe the changes in the conditions of being self-compacting concrete on these samples. In order to compare the changes in mechanical properties of the obtained samples, compressive strength and flexural strength tests were performed. In addition, SEM, XRD, analyzes were performed to observe structural characterization changes. As a result of the studies, it was observed that boric acid doped concretes were self-compacting concrete, compressive strength increased compared to the reference sample, flexural strength decreased, porous structure decreased in comparison to the reference sample.