Siber güvenlik bağlamında caydırıcılık nasıl oluşturulur
How to create deterrence in the context of cyber security
- Tez No: 618941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Siber Uzay, Kara, Deniz, Hava ve Uzaydan sonra yeni harekât alanı olarak tanımlanmaktadır. Diğer savaş ortamlarında olduğu gibi bu yeni savaş alanında da tarafları birbirlerine zarar verebilecek hareketlerden alıkoyacak, maddi ve manevi hasarları en az seviyeye indirecek hukuki, askeri ve teknik bir takım kanun, kural ve yöntemlerin belirlenmesi gerekliliği bir gerçektir. Bu bağlamda, hasım tarafların elde etmeyi arzuladıkları hedefler için harekete geçmelerini erteleyecek veya tamamen harekete geçme niyetinden vazgeçirecek özellikle nükleer savaş tehdidiyle birlikte daha fazla anlam kazanmış caydırıcılık kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasıyla daha çok askeri alanda anlam kazanmış ve hasım tarafların savaş düşünceleri üzerinde etkili olmuş caydırıcılığın, siber savaş ortamında askeri, hukuki ve teknik bir takım yöntemler kullanılarak nasıl tesis edileceğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Siber uzayın kendine özgü özellikleri olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu alandaki kavramların yerli yerine oturtulması çok önemlidir. Örneğin saldırgan bazen kendi başına hareket eden bir kişi veya grup olabileceği gibi bazen de devletler tarafından organize edilmiş gruplar olabileceği gerçeği hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Doğası gereği çok hızlı bir gelişim içinde olan siber uzay için stratejiler belirlenirken, dinamik yapısı asla göz ardı edilmemelidir. Virüsler, solucanlar ve truva atları ile başlayan zarar verme veya saldırı şekilleri bugün çok daha sofistike saldırılara dönüşmüştür. Yaşamı kolaylaştırması için üretilen her yeni uygulama aynı zamanda saldırganlar için de yeni bir etki alanı olmaktadır. Birçok ülkenin siber saldırılardan kaynaklı milyarlarca dolar zarara uğradıklarını duyurmalarına rağmen bu alanda halen uluslararası bir anlaşma sağlanamamıştır. Gelecekte siber uzayda kullanıcı sayısı katlanarak artarken, zararların da katlanarak artacağı ve bu zararların en aza indirilmesi için bir takım mekanizmaların devreye sokulması gerektiği gerçeği, bu tez çalışmasını daha anlamlı hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyberspace is defined as the new operational area like Land, Sea, Air and Space. Same as the other operational areas, legal regulations, military rules and technical procedures need to be determined for this new operational area to prevent the sides harming each other. In this context, for hostile sides the concept of deterrence comes across to postpone or to give up to achieve their desired objectives. With this thesis it is aimed to reveal that how to establish deterrence on cyber warfare environment. Based on the fact that cyberspace has its own specific features, it is very important to put the concept of this area in right place. For example, an attacker can sometimes be an individual or group who act by their own or may be a group that is organized by nations. While determining the strategies for cyberspace, because of its very fast development in nature, the dynamic structure of cyberspace should never be ignored. Starting with or attacking by viruses, worms and trojans in the past, now there are much more sophisticated forms of attacks. Each new application, being developed to make life easier is also a new domain for attackers. Despite announcing lose of billions of dollars because of the cyber attacks, still there isn't any international agreement in this area. The number of users in cyberspace, will increase exponentially in the future. This means that the losses will also increase exponentially too. So the need for introduction of a number of mechanisms to minimize these losses have made this thesis more meaningful.