Sıva olarak kullanılacak farklı yöntem ve türde üretilen harçların incelenmesi
Examination of different methods and types of mortars to be used as plaster
  1. Tez No: 618986
  2. Yazar: MELTEM KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada TS EN 998-1 standart uyarınca sıvalar üretildi. Hazırlanan sıvalar Su/Çimento oranları 0,8-0,9 ve 1 olacak şekilde çimento, su ve sıva türüne göre kum, perlit ve lif kullanılarak hazırlandı. Bir grup sıva harcı da uçucu kül ve yüksek fırın cürufunun sodyum hidroksit çözeltisiyle karıştırılmasıyla yani geopolimerizasyon yöntemiyle üretildi. Hazırlanan bu sıva harçlarının eğilme ve basınç dayanımları, kılcal su emme değerleri, yüzeye yapışma dayanımları, yayılmaları ve donma çözünme ortamındaki malzeme kayıp miktarları ölçüldü. Çalışma sonucunda harcın su/çimento oranının düşmesinin sıvaların eğilme ve basınç dayanımını artırdığı, su/çimento oranının artmasıyla kıvamı artan sıva harçlarının yapışma dayanımının arttığı, sıva harcına propilen lif katılmasının sıvaların yapışma dayanımını azalttığı, perlitli sıvaların donma çözünme kayıplarının diğer sıvalara göre daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plasters are produced in accordance with TS EN 998-1 standard. Prepared plasters Water / Cement ratios of 0,8-0,9 and 1 are prepared by using sand, perlite and fiber according to cement, water and plaster type. A group of plaster mortars are also produced by mixing the fly ash and blast furnace slag with sodium hydroxide solution, ie by geopolymerization. Flexural and compressive strengths, capillary water absorption values, surface adhesion strengths, spreading and loss of material in freezing and thawing conditions of these prepared mortars are measured. As a result of the decrease in the water / cement ratio of the mortar, the bending and compressive strength of the plasters increases, the adhesion strength of the plaster mortars increases with the increase of water / cement ratio, the addition of propylene fiber to the plaster mortar decreases the adhesion strength of the plasters, it is.