Lazer'le ince metal ve kabloların kaynak işlemi
- Tez No: 1911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bazı metallerin bilinen kaynak rnetodları ile birleştirilme leri mümkün olamamaktadır (Ti-Al gibi). Ayrıca hassas kay- nak işlemleri (kaynak çapı 1 mm» den daha küçük nokta kaynak ları gibi) İçinde bilinen kaynak me t odları yetersiz kalmak tadır. Bu nedenlerle laserin kaynak tezgahı olarak kullanıl ması ileri teknolojik uygulamalar için kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada farklı özelliklere sahip İnce metallerin (0.1- 1.0 mm kalınlığında) nokta kaynağı yapılarak birleştirilme si ve ince silindirik elektrik tellerinin (Bakır teller) farklı metalik esaslı malzeme üzerine kaynakları incelen miştir. İncelemeler, mekanik va metall\ırj:Üc özellikler esas alı narak yapılmıştır. Böylece, kaynak yapılan malzemeler çek me*4 deney ine tabi tutulmuş ve çekme gerilimleri belirlenmiş tir. Bununla birlikte kaynak bölgesinin kesitleri alınmış ve mikroskopik seviyede birleşim yerleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalara ışık tutması açısından ısı-iletimi sı nırlı ve ısı-iletimi sınırsız olmak üzere farklı iki teorik model tanımlanmış ve malzeme içerisinde bir boyuttaki sı caklık artışı bilgisayar yardımı ile hesaplanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; Laserle yapılan nokta kaynakları nın gayet başarılı ve hassas olduğu görülmüştür. İs ı-kondü4- siyon-smırsız modelin gerçek uygulamalara daha yakın bir netice verdiği teorik ve deney neticelerinin kıyaslanması ile anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY It is difficult to join some metals (such aa Ti-Al) by any known welding methods, in some weldings (such as laser spot welds of less then 1mm spot diameters) any known welding methods are insufficient. Consequence of these, the application of laser welding in advanced technology becomes necessary. In the present study, the laser spot welding of different sheet metals having 0.1-1 mm thicknesses and copper wires are examined considering the mechanical and metallurgical properties of workpieces. Consequently, the workpieces welded are subjected to tensile testing. The cross section of welds are also examined under the microscope. The heat transfer models namely conduction and non-conduc tion limited welding are examined theorlcally in the light of the experiment. The temperature profile inside the material is computed from one dimensional heat transfer model. After Examining the results, it is found that; solid and accurate laser spot welds are obtained. Non-conduction limited heat transfer mechanism gives results close to %he actual cases.