Bitlis ilinden kaynaklanan ambalaj atığı miktarının belirlenmesi ve ekonomiye kazandırılması için alternatif yöntemlerin değerlendirilmesi
Determination of the amount of packaging waste originated from Bitlis province and determination of the alternative methods to give to the economy
  1. Tez No: 618990
  2. Yazar: SELENBÜKE MEVCE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması ve ekonomik gelişmelerin buna paralel bir şekilde büyüme göstermesi ile tüketim artmıştır. Atık miktarlarında gözlenen artışın yanı sıra atığın komposizyonunda da değişikliğin yaşandığını görmek kaçınılmazdır. Sanayileşmenin günden güne artması, refah seviyesinin yükselmesi ve tüketim alışkanlıklarının buna bağlı olarak değişmesi ile birlikte üretilen atık türlerinde çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Katı atık yönetimi sürecinde atılacak ilk adım atık miktarını azaltıcı tedbirler olmalıdır. Yapılan çalışmada pilot bölge olarak seçilen Bitlis ilinde oluşan ambalaj atığı miktarının belirlenmesi, ekonomiye katkı sağlama amacıyla uygulanan güncel yöntemlerin değerlendirilmesi ve alternatif yöntemler üzerine öneriler getirilerek daha temiz bir çevreye katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption has increased with the rapid increase of the world population and the economic growth in parallel with this. It is inevitable to see the change in the composition of waste as well as the increase in waste amounts. Diversity has emerged in the types of waste produced with the increase in industrialization day by day, the increase in welfare level and the change in consumption habits accordingly. The first step in the solid waste management process should be precautions which reduce the amount of waste. In this study, it is aimed to determine the amount of packaging waste in Bitlis province which is selected as a pilot region, to evaluate the current methods applied to contribute to the economy and to make suggestions for alternative methods in order to contribute to a cleaner environment.