Sigara dumanına maruz bırakılmış farelerde epigallokateşin gallat (EGCG) uygulamasının karaciğer toksisitesi ve kotinin düzeyine etkisi
Effects of epigallocatechin gallate (EGCG) administration on liver toxicity and cotinine level at cigarette smoke exposed mice
- Tez No: 619061
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tüm dünyada tütün ve türevlerinin kullanımı oldukça yaygındır. Sigara dumanının içinde bulunan oksidan maddeler vücuda girdiğinde oksidatif stresi arttırmaktadır. Yeşil çay (Camellia sinensis) içinde antioksidan özelliğe en yüksek olan ve bol bulunan epigallokateşin gallat'dır (EGCG). Çalışmamızın amacı sigara dumanına maruziyet sonucu artan oksidatif stresin ve karaciğerde oluşturdukları hasarın, antioksidan özelliğe sahip EGCG'nin, akut ve kronik olarak uygulandığı in vivo deney tasarımında etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamızda 84 adet CD1 erkek fare kullanılmıştır. Fareler, uygulama süresi 1 gün olan akut ve 21 gün olan kronik olmak üzere 2 ana gruba, toplamda 12 alt gruba ayrılmıştır. Alt gruplar kontrol (ortam havasına maruz kalan) , 2.kontrol (sigara dumanına maruz kalan) , sadece 25 mg/kg ve 50 mg/kg EGCG ve aynı dozlarda EGCG ve sigara uygulanan gruplar olarak ayrılmıştır. Sigara dumanı, duman odası oluşturularak inhalasyon yoluyla, EGCG uygulamaları ise fareler duman odasına girmeden 30 dakika önce günde 1 kere intraperitonal olarak uygulanmıştır. Uygulamalar bittikten sonra ketamin/ksilazin anestezisi altında eksanguinasyon yoluyla fareler öldürülmüştür. Alınan kan örnekleri serumlarından karaciğer hasarı, sigara dumanı maruziyeti ve oksidatif stres düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Yapılan değerlendirmeler sonucunda EGCG uygulamasının sigara dumanı uygulanan gruplarda GPx ve SOD antioksidan enzimleri düzeylerini anlamlı olarak yükselttiği bulunmuş ve karaciğer üzerinde olumsuz etkisinin olduğuna rastlanılmamıştır. Sonuç olarak, EGCG uygulamasının antioksidan sistem üzerinde olumlu etkilerinin ve sigara dumanına maruz kalan bireylerin oksidatif stresten etkilenmesinden korunmasında başarılı olabileceği ve bu konuda daha uzun süreli deneylerin ve daha yüksek dozların denenmesinin olumlu etkilerin pekiştirilmesinde önemli rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of tobacco and its derivatives is widespread all over the world. Oxidant substances in cigarette smoke increase oxidative stress when it enters the body. Epigallocatechin gallate (EGCG) is the most antioxidant and abundant molecule in green tea (Camellia sinensis). The aim of this study was to investigate the effects of increased oxidative stress and liver damage caused by exposure to cigarette smoke in an in vivo experimental design in which antioxidant EGCG was administered acutely and chronically. In our study 84 CD1 male mice were used. Mice were divided into two main groups: acute group (application period lasted 1 day) and chronic group (application period lasted 21 day) and total 12 subgroups. The subgroups were divided into control (exposed to room air) , 2nd control (exposed to cigarette smoke) , 25mg/kg and 50mg/kg only administered EGCG, and last subgoups are administered the same doses of EGCG and smoking. EGCG was administered one time in each day intraperitoneally 30 minutes before entering the smoke chamber. After administration, mice were sacrificed by exsanguination under ketamine/xylazine anesthesia. Liver damage, cigarette smoke exposure and oxidative stress levels were measured by ELISA from blood sample. As a result of the evaluations, it was found that EGCG application significantly increased the levels of GPx and SOD antioxidant enzymes in cigarette smoke groups and did not have a negative effect on liver. In conclusion, the positive effects of EGCG on the antioxidant system and the protection of individuals exposed to cigarette smoke from oxidative stress are thought to be successful, and longer trials and higher doses will play an important role in reinforcing the positive effects.