Kabartılmış petek kullanımının koloni ağırlık değişimi ve bal verimine etkisi
The effect of using drawn combs on colony weigth changes and honey yield
- Tez No: 619114
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT VASFİ GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Genel olarak ana nektar akımı döneminde bal arısı kolonilerine kabartılmış boş petek kullanımının verim artışı sağlaması beklenir. Ancak, temel petek yerine kabartılmış petek kullanımının bal verimi artışına katkısını ortaya koyan veri yoktur. Bu araştırma; (1) ana nektar akımında kolonilere kabartılmış petek vermenin koloni ağırlık değişimi ve bal verimine etkisini belirlemek ve (2) Kafkas (A. m. caucasica) ve İtalyan (A. m. ligustica) ırkı kolonilerin yerel koşullar altında verimliliklerini karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. A. Ü. Z. F. Zootekni Bölümü arılığında 2017 yılı üretim sezonunda Kafkas ırkından 23 koloni ve İtalyan ırkından 19 koloni rasgele 2 gruba ayrılmış, bir gruptaki kolonilere kabartılmış petekli ballıklar, diğer gruptaki kolonilere ise temel petekli ballıklar yerleştirilmiştir. Her koloniye ballık ekleme işlemi öncesi koloni başlangıç ağırlığı (boş kovan ağırlığı + kuluçkalık peteklerin ağırlığı + ergin arı populasyonu ağırlığı) ve ergin arı sayısı belirlenmiştir. Kolonilerin gelişimine bağlı olarak ballık ekleme işlemi nektar akımı boyunca sürdürülmüştür. İlk ballık ekleme uygulamasından bal hasadına kadar koloniler haftada 1 kez tartılarak ağırlık değişimi izlenmiştir. Bal hasadı sırasında her koloni tartılarak hasat öncesi son ağırlık, her koloninin ağırlık kazancı, hasat edilmiş her peteğin ağırlığı ve net total bal verimi saptanmıştır. Varyans analizine (ANOVA) göre; temel petek verilmiş koloniler ile kabartılmış petek verilmiş kolonilerin koloni başlangıç ağırlığı, kuluçkalık peteklerinin ağırlığı, ergin arı populasyonu ağırlığı ve ergin arı sayısı ortalama değerleri arasındaki farklar önemsizdir.
Özet (Çeviri)
Using the drawn empty combs during main nectar flow is generally expected to increase honey yield. However, there is no available data to what extent an increase in honey yield occurs when drawn empty combs are preferred instead of comb foundation. This study aimed to (1) determine the effect of using drawn combs during main nectar flow on colony weight gain and honey yield, and (2) compare the productivity of Caucasian (A. m. caucasica) and Italian honey bee races (A. m. ligustica) under local conditions. The investigation was carried with 23 Caucasian and 19 Italian colonies at the apiary of Animal Science Department in Ankara University in spring and summer seasons of 2017. The Caucasian and Italian colonies were randomly allocated into two groups. Half of the colonies from each race received drawn empty combs in honey supers, while the colonies in the other half were supered with comb foundations. Before adding super to each colony, the initial colony weight (the weight of empty hive + the weight of broodnest combs + the weight of colony population) and the total number of adult bees were determined. The honey supers either with drawn empty combs or with comb foundations were added to the hives as the colonies gained weight throughout the nectar flow period. The weight gains of colonies during the period from adding first super to harvesting the honeycombs were monitored by weighing each colony once a week. The final colony weight, the weight gain, the weight of harvested combs, and the net honey yield of each colony were determined during the harvesting of honeycombs. ANOVA demonstrated that the mean values of initial colony weight, the weight of broodnest combs, the weight of adult bee population and the number of adult bees were not different between colonies received either drawn combs or comb foundations.