Balıkesir ili Bandırma ilçesinin güneybatı kıyı bölgesinin biyolojik çeşitliliğinin araştırılması
Investigation of biodiversity of southwest coastal region of Bandırma district of Balıkesir province
- Tez No: 619119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE CEVHER ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çalışma alanı içerisinde balık türleri, bentik türleri, fitoplanktonik ve zooplanktonik organizmalar incelenerek bölgenin biyoçeşitliliği hakkında bilgiye sahip olmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda Marmara Denizi'nin güney kıyısında bulunan Balıkesir ilinin Bandırma ilçesine ait kıyılar çalışma alanı olarak tercih edilmiştir. Sualtı gözlemleri ile bölgenin habitat yapısı tespit edilmiş ve biyolojik çeşitlilik unsurları ortaya konmuştur. Ayrıca laboratuvar ortamında yapılan analiz ve ölçümlerle deniz suyunun ve dip yapısının fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Bu kapsamda 7 dönemde (Eylül 2015, Ağustos 2016, Nisan 2017, Eylül 2017, Mart 2018, Ağustos 2018 ve Nisan 2019) ve 5 istasyonda saha çalışmaları yürütülmüştür. 2015-2019 yılları arasında gerçekleştirilen çalışma sonucunda, alanda 44 fitoplankton, 16 zooplankton, 97 bentik ve 49 balık türü tespit edilmiştir. Alanın zemin yapısı sert ve yumuşak olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kaya, kum-çakıl-taş-kaya ve çamur olmak üzere 3 farklı biyotop belirlenmiştir. Su kalitesi ölçümlerinde çözünmüş oksijen miktarı dönemler ve istasyonlar arasında 11,5-4,8 mg/l, Secchi disk derinliği 13-3 m, sıcaklık 30-11°C, tuzluluk oranı ise ‰35-‰8 arasında olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışma alanı yakınlarında sanayi tesisleri olmasına rağmen tespit edilen bazı türler ve habitatlar olumlu yönde etkilerken bazıları olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu çalışma, bölgenin biyoçeşitlilik özelliklerini ve zaman içerisinde gerek insan etkisiyle gerek doğal yollarla habitatlar üzerinde oluşan değişimleri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to have knowledge about the biodiversity of a region by investigating fish species, benthic species, phytoplankton and zooplankton in the study area. In this context, the coasts of the Bandirma district of Balikesir province, which is located on the southern coasts of the Marmara Sea, were selected as the study area. Habitat structure and biodiversity elements of the study area were determined by underwater observations. In addition, the physicochemical properties of seawater and physical properties of the seabed were determined by laboratory measurements and analyses. Fieldworks were conducted in seven periods (September 2015, August 2016, April 2017, September 2017, March 2018, August 2018, and April 2019) at five stations. The results of the study conducted between 2015 and 2019 showed that 44 phytoplankton, 16 zooplankton, 97 benthic, and 49 fish species were identified in the area. The seabed structure is divided into two as firm and soft. Three biotopes were identified as rock, sand-gravel-stone-rock, and mud. The results of the studies conducted to determine seawater quality showed that dissolved oxygen concentrations observed in the stations throughout the monitoring periods varied between 11.5 and 4.8 mg/L, Secchi disc depths were in between 13 and 3 m, temperatures were in between 30 and 11°C, and the salinity was in between ‰35 and ‰8. As a result, although there are industrial facilities close to the study area, some of the identified species and habitats were positively affected, while others affected negatively. This study has revealed the biodiversity features of the region and the determination of the habitat changes occurred due to both anthropogenic and natural ways over time.