Phragmites australis selüloz nanofiberi ve rhanterium epapposum uçucu yağı ile kitosan temelli kompozit film üretimi
Phragmites australis cellulose nanofiber rhanterium epapposum basic oil chitosan based composite film production
  1. Tez No: 619132
  2. Yazar: SARAH MOHAMMED NAJEEB LATEEF ALSHEIKH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Mevcut tez çalışmasının amacı, kitosan ve Rhanterium epapposum Esansiyel yağı içeren selülozdan biyoaktif filmler üretmeyi amaçlamaktadır. Literatür taramasında yapılan bir araştırma, R. epapposum veya genel olarak cins üzerinde herhangi bir fitokimyasal araştırma yapılmadığını ortaya koymaktadır. Yerliler, cilt üzerindeki soğutma etkisi için yerel olarak kullanırlar. Geliştirilen filmin kimyasal yapıları ve morfolojileri FT-IR ve SEM karakterizasyon araçları kullanılarak incelenmiştir. Uçucu yağların dahil edilmesinin etkisi araştırıldı. Sonuçlar, antioksidan aktivitenin, selüloz-kitosan filmlerde Rhanterium epapposum yağ yüzdesini arttırdığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, uçucu yağ içeren selüloz kitosandan verimli bir biyomedikal biyo-filmlerin üretimi için yüksek bir potansiyel sağlar.
Özet (Çeviri)
The objective of current work aimed to produce bio-active films from cellulose incorporated with chitosan and Rhanterium epapposum E-oil. A search through the literature revealed that no phytochemical investigation has been carried out on R. epapposum or the genus in general. Natives use it locally for its cooling effect on the skin. The developed film's chemical structures and morphologies were investigated using FT-IR and SEM characterization tools. The impact of essential oils incorporation was explored. The results displayed that antioxidant activity increased Rhanterium epapposum oil percentage increases in cellulose-chitosan films. The obtained results provide a high potential for production of an efficient food bio-films from cellulose chitosan containing essential oil.