İrrasyonel inanışların anksiyete ve depresyon üzerindeki ilişkisi ve birbirleri ile olan etkileşimleri
Relationships between irrational beliefs and anxiety and depression, and interraction between irrational beliefs themselves
- Tez No: 619177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ARTIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, irrasyonel inanışların anksiyete ve depresyon üzerindeki ilişkisi ve birbirleri i le olan etkileşimleri incelenmiştir. Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi'de yer alan irrasyonel inanışlar ruh sağlığı alanındaki birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada bu araştırmalara katkı niteliğinde irrasyonel inanışların ruh sağlığı değişkenleri olan anksiyete ve depresyon üzerindeki etkisi doğrusal regresyon analizi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun yanında, üzerinde çok az sayıda araştırma yapılmış olan irrasyonel inanışların birbirleri ile etkileşimleri incelenmiştir. Araştırmanın klinik olmayan örneklem üzerinde yapılmış olması sınırlılıklar arasında sayılabilir ancak yine de bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre anksiyete ve depresyon üzerinde irrasyonel inanışların anlamlı bir etkisi ortaya çıkmıştır. İkinci bir bulgu olarak irrasyonel inanışlardan biri olan aşırı talepkarlığın baskı cı etkiye neden olduğu ve diğer üç irrasyonel inanış olan korkunçlaştırma, düşük toleranslılık ve derecelendirme ile birlikte değerlendirildiğinde baskıcı değişken niteliğinde işlev gördüğü gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar alan yazına katkısı açısından daha sonraki araştırmalarda aşırı talepkarlığın bir model üzerinde test edilmesi ve aşırı talepkarlığın baskıcı etki oluşturup oluşturmadığına tekrar bakılması gerekliliğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
In this research, relationship between irrational beliefs and anxiety and depression has been investigated, moreover interaction between irrational beliefs on mental health has been analyzed. In mental health field, there are many research has been conducted on Rational Emotive Behavior Therapy's irrational beliefs. Findings in this research confirmed some of previous research findings on irrational beliefs and anxiety and depression by using lineer regression analysis. Additionally, interactions between irrational beliefs which has been rarely investigated in existing research studied in this research. Although research has been conducted with nonclinical sample, findings of relationships between irrational beliefs and anxiety and depression indicated that results are statistically significant. As secondary findings,one of irrational beliefs –demandingness- has been caused a suppressor effect and functionally when this belief interact with other three irrational beliefs, results indicates that demandingness becomes suppressor variable among other three irrational beliefs. The results underline that in future research there is a necessity of testing the demandingness on a model whether it is a suppressor effect or not.