Tarihi bağlarla seyahat eden kültür turistlerinin motivasyonlarına yönelik bir ölçek geliştirme: Balkanlar örneği
A scale development to measure the motivatons of culture tourists travelling with their historical links: Example of Balkans
  1. Tez No: 619451
  2. Yazar: EMRULLAH TÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Balkan ülkeleri ile Türkiye'nin tarihsel süreçte yaşadığı siyasi, sosyal ve kültürel birliktelik ve Türkiye'de yaşayan Balkan kökenliler göz önünde bulundurulduğunda, mevcut ölçeklerin Türkiye'den Balkanlara turistik amaçlı gidenlerin motivasyonlarını ölçmede içerik olarak yetersiz kalacağı düşünülmüştür. Tarihi bağlarla seyahat eden kültür turistlerinin seyahat motivasyonlarına yönelik özgün bir ölçek geliştirmeyi amaçlayan bu araştırmada, nitel ve nicel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemlerden keşfedici sıralı desen (araç geliştirme deseni) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında 12 katılımcı ile derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Nitel veri analizi sonucu elde edilen kodlardan bir soru formu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu soru formu ile veriler, 2018 yılının Mayıs-Haziran aylarında Makedonya'nın Üsküp şehrinde toplanmıştır. İlk toplanan 392 ankete açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Daha sonra, farklı 395 katılımcıya uygulanan ankete ise doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve demografik sorular dışındaki 26 maddeli ölçeğin geçerliliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The contents of the current motivation scales are thought to be insufficient in measuring the motivations of Turkish tourists visiting the Balkans when the political, social, and cultural associations of Turkey and the Balkan States; and the Balkan-origin people living in Turkey are taken into consideration. In this study, aiming to develop an authentic scale to measure the travel motivations of culture tourists travelling with their historical links, exploratory sequential design (a scale development design) was used. Exploratory sequential design is among the mixed methods in which qualitative and quantitative research designs are used together. In the qualitative phase of the study, in depth semi-structured interviews were done with 12 participants and the data were subjected to content analysis. A question form was prepared by using the codes obtained from the qualitative analysis. The data for the study were collected in Skopje, Macedonia in May and June 2018. An exploratory factor analysis was applied for the first 392 questionnaires. The confirmatory factor analysis was applied to 395 questionnaires thereafter and the validity of the scale, consisting 26 items except for the demographic questions, was ensured.