Günübirlik cerrahide yatan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determining the level of satisfaction of patients in day surgery unit from nursing care
  1. Tez No: 619468
  2. Yazar: ZEYNEP GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma günübirlik cerrahide yatan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Çalışma Ekim 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi günübirlik cerrahi servisinde yapıldı. Araştırmanın evrenini belirtilen klinikte cerrahi uygulanan yetişkin hastalar oluştururken, örneklemini araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve kabul ölçütlerine uyan 319 hasta oluşturdu. Verilerin elde edilmesinde,“Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ)”kullanıldı. Verilerin analizinde yüzdelik, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi testi kullanıldı. Çalışmada, hastaların NHBMÖ puan ortalamasının 77.0±11.1 olduğu saptandı. Hastaların en çok“hemşirelerin size önemli bir insan gibi davranmalarından”maddesinden ve en az“Hemşirelerin size durumunuz ve tedavinizle ilgili yeterli bilgi vermelerinden”maddesinden memnun oldukları belirlendi. Hastaların algılanan gelir düzeyi ve yapılan girişimler hakkında bilgilendirilme durumu ile Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Hastaların %95.6'sının hemşirelik bakımından memnun oldukları belirlendi. Yapılan girişimler öncesi bilgilendirilen hastaların, bakım memnuniyetlerinin yüksek olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak da anlamlı bulunduğu tespit edildi. Araştırma sonuçları, hastaların memnuniyetini etkileyen faktörlerin göz önünde bulundurulmasının, hasta memnuniyetini artırmada yol gösterici olacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in descriptive type in order to determine the satisfaction level of day surgery patients about nursing care. The study was carried out between October 2018-May 2019 in Karadeniz Technical University Health Application and Research Center Farabi Hospital outpatient surgery clinic. The population of the study consisted of adult patients who underwent surgery in the clinic and the sample of the study consisted of 319 patients who volunteered to participate aand met the admission criteria. The data were gathered using the“Patient Identification Form”and“Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale (NNCSS)”. For the assessment of the data; percentage, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis Analysis of Variance test were used. In the study, the mean score of NNCSS of the patients was 77.0+11.1. The patients were found to be most satisfied with the item“Nurses treating you like an important person”and at least satisfied with the item“Nurses giving you enough information about your condition and treatment”. A statictically meaningful difference was found the perceived monthly income level of the patients and the mean score of the NNCSS. It was determined that 95.6% of the patients were satisfied from nursing care. It was found that the patients who were informed before the interventions had higher satisfaction with care and this situation was found to be statistically significant. The results of the study showed that taking into consideration the factors affecting the satisfaction of the patients will be a guide about increasing patient satisfaction.