Hemşireler ve hemşirelik öğrencilerinde kültürlerarası tolerans ve ilişkili faktörlerin saptanması
Determine of intercultural tolerance and related factors in nurses and nursing students
  1. Tez No: 619474
  2. Yazar: GÖZDE ÖZSEZER KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBU TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma hemşire ve hemşirelik öğrencilerinde kültürlerarası tolerans ve ilişkili faktörlerin saptanması amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 249 hemşire ve aynı Üniversitenin Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 618 öğrenci olmak üzere toplam 867 kişi oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmedi. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve ulaşılabilen 525 öğrenci ve 184 hemşire olmak üzere toplamda 709 kişi ile çalışma tamamlandı. Çalışmaya başlamadan etik kurul, kurum ve çalışmaya dahil edilen bireylerden yazılı ve sözlü izin alındı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle Kültürlerarası Tolerans Ölçeği'ni içeren anket formu ile 1 Nisan- 20 Ekim 2019 tarihleri arasında toplandı. Veriler araştırmacılar tarafından SPSS 19.0 paket programında, tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü ANOVA testi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak analiz edildi. Çalışmada katılımcıların KTÖ puan ortalaması 46,88±10,51 (min:18-max:81) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine intercultural tolerance and related factors in nurses and nursing students. The population of the study consisted of 867 people, 249 nurses working in the Health Application and Research Hospital of Çanakkale Onsekiz Mart University and 618 students studying in the Nursing Department of the same University. No sample selection was made from the universe. The study was completed with a total of 709 people, including 525 students and 184 nurses who agreed to participate in the study. Written and verbal permission was obtained from the ethics committee, institution and individuals included in the study before starting the study. Data were collected between 1 April and 20 October 2019 by a questionnaire including Intercultural Tolerance Scale by face-to-face interview method. The data were analyzed by SPSS 19.0 package program by descriptive statistics, t test, one way ANOVA test and Kruskal Wallis test. In the study, the mean score of the participants was 46.88 ± 10.51 (min: 18-max: 81).