Evaluation of cultural competence levels of nursing students
Hemşirelik öğrencilerinin kültürel yeterlilik düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 855366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kültürel yeterlilik, bir bireyin çeşitli kültürel koşullarda etkili bir şekilde performans göstermesini sağlamak için bir sistemde, organizasyonda veya meslekler arasında birlikte çalışan bir dizi beceri, tutum ve davranıştır. Hemşirelikte kültürel yeterlilik, kültürel farklılıkları tanımayı ve bu farkındalığı iletişim, karar verme ve tedavi planlaması dahil olmak üzere birey/hasta bakımının tüm yönlerine entegre etmeyi içerir. Bakım sunulan bireylerin demografisi gelişmeye devam ettikçe, hemşireler kapsayıcı ve kültürel açıdan hassas bakım sağlayacak bilgi ve becerilerle donanımlı olmalıdır. Hemşirelik öğrencileri için de kültürel yeterlilik düzeyi bu bağlamda önemlidir. Bu çalışmanın amacı; hemşirelik öğrencilerinde kültürel yeterlilik düzeyini ve ilişkili faktörleri değerlendirmektir. Kesitsel tipteki çalışmanın evreni, Irak'ın Basra şehrinde bulunan Al-Basra üniversitesi hemşirelik bölümünde öğrenim gören hemşirelik öğrencileridir. Evrenin tamamına (1. Sınıf hariç) ulaşılması planlanmış olup Nisan-Haziran 2022 tarihleri arasında gönüllü 193 öğrenci hemşireyle araştırma yürütülmüştür. Veri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hemşire Kültürel Yeterlilik Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için Irak Sağlık Bakanlığı'ndan etik onay ve üniversiteden kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Araştırma verisinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma), normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05) ve klinik deneyimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, bireysel ve kültürel özelliklerine ilişkin değişkenlere göre Hemşire Kültürel Yeterlilik Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Hemşirelik öğrencilerinde kültürel yeterlilik düzeyi yüksektir. Hemşirelik öğrencilerinde kültürel yeterlilik düzeylerini artıracak eğitim programlarının devamlılığının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural competence is a set of skills, attitudes, and behaviors that work together in a system, organization, or across professions to enable an individual to perform effectively in a variety of cultural circumstances. Cultural competence in nursing involves recognizing cultural differences and integrating this awareness into all aspects of individual/patient care, including communication, decision-making, and treatment planning. As the demographics of individuals receiving care continue to evolve, nurses must be equipped with the knowledge and skills to provide inclusive and culturally sensitive care. The level of cultural competence is also important for nursing students in this context. The purpose of this study; To evaluate the level of cultural competence and related factors in nursing students. The population of the cross-sectional study is nursing students studying at the nursing department of Al-Basra University in Basra, Iraq. It was planned to reach the entire population (except the 1st grade) and the research was conducted with 193 volunteer student nurses between April and June 2022. Data was collected through the“Personal Information Form”and the“Nurse Cultural Competence Scale”. In order to conduct the research, ethical approval was obtained from the Iraqi Ministry of Health, institutional permission from the university and informed consent from the participants. In evaluating the research data, Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation), independent sample t test for the difference between two independent groups in comparing quantitative data in normally distributed data, and one-way analysis of variance were applied in comparing more than two independent groups. The relationship between continuous variables was examined with the Spearman correlation coefficient. Statistical significance level was accepted as p0.05) and clinical experience. Additionally, it was determined that there was no statistically significant difference between the scores of the Nurse Cultural Competence Scale according to variables related to individual and cultural characteristics (p>0.05). Nursing students have a high level of cultural competence. It is recommended to ensure the continuity of educational programs that will increase the cultural competence levels of nursing students.