Ratlarda egzersize bağli probiyotik kullanımının oksidatif stres üzerindeki etkisi
Effect of treadmill exercise related use probiotics on the oxidative stress in rat
- Tez No: 619479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Microbiology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, probiyotik ve egzersizin oksidatif stresin bir belirteci olan tiyol disülfit dengesi üzerindeki etkisini araştırmaktır.Erkek albino Wistar sıçanlar (n = 28) rastgele olarak dört gruba ayrıldı: kontrol (K), egzersiz (E), probiyotik (P) ve probiyotik + egzersiz grubu (PE). L. rhamnosus, L. paracasei L. acidophilus ve B. lactis içeren bir probiyotik kapsül günaşırı olarak (5 x 109 CFU bakteri konsantrasyonu) verildi. Probiyotikler 1 ml steril su içerisinde çözüldü. Egzersiz uygulaması, 8 hafta boyunca haftada 5 gün yapıldı. Probiyotik uygulaması 8 hafta boyunca günaşırı olarak uygulandı. Deney protokolünün tamamlanmasının ardından oksidatif stres parametrelerinin belirlenmesi için serum total tiyol ve doğal tiyol konsantrasyonları ölçüldü. Dinamik disülfit düzeyi (DD), azaltılmış tiyol (RT), okside tiyol (OT) ve tiyol oksidasyon azaltma (TOR) yüzde oranları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of probiotic and exercise on thiol disulfide balance, which is a marker of oxidative stress. Male albino Wistar rats (n = 28) were randomly divided into four groups as follows: control (K), exercise group (E), probiotic group (P), and probiotic + exercise group (PE). A pool of probiotics that L. rhamnosus, L. paracasei L. acidophilus ve B. lactis was given for 8 weeks every other day (5×109 CFU of bacteria). Prior of gavage, the probiotics were diluted in 1 ml of sterile water. Exercise administration was performed 5 days per week for 8 weeks. Following completion of the experimental protocol, to determine oxidative stress parameters, serum total thiol and native thiol concentrations were measured. Dynamic disulfide status (DD), reduced thiol (RT), oxidized thiol (OT), and thiol oxidation reduction (TOR) percentage ratios were compared between the groups.