Sınıf III maloklüzyonların tedavisinde mandibulada uygulanan extra alveoler mini vida destekli distalizasyonun dentoalveoler etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the dentoalveolar effects of extra alveolar mini screw assisted mandibular arch distalization in class III maloclusions
- Tez No: 619478
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Çalışmamızda, sınıf III maloklüzyona sahip, büyüme ve gelişim dönemi sonlanmış ya da sonlanmak üzere olan bireylerde, alt dental arkın distalizasyonu için köklere paralel konumda yerleştirilen mini vidalardan uygulanan kuvvetlerin, alt dental ark üzerindeki etkilerinin ve alt çene keser dişlerini çevreleyen alveoler kemik dokusundaki değişikliklerin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ve lateral sefalometrik filmler üzerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran ve Angle sınıf III maloklüzyona sahip 22 birey (15 kız, 7 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamız tek gruptan oluşmakta olup, tüm bireylere Empower 2 (American Orthodontics, Kaliforniya, ABD) kendinden bağlanan braketler ve sırasıyla 0,014 HANT, 0,016 HANT, 0,016x0,025 HANT, 0,019x0,025 HANT, 0,019x0,025 paslanmaz çelik teller uygulanmıştır. Mini vidalar 0,019x0,025 paslanmaz çelik tele geçilen seans uygulanmış ve distalizasyon kuvveti termoset özellikli elastomerik zincirler yardımıyla aktiflenmiştir. Distalizasyon kuvvetinin başlatıldığı (T0) ve sonlandırıldığı seansta (T1) lateral sefalometrik filmler ve KIBT görüntüleri alınmıştır. Lateral sefalometrik görüntüler üzerinde sert ve yumuşak doku analizleri Dolphin Imaging Software Version 11.95.08.50 (Dolphin Imaging, Kaliforniya, ABD) programı kullanılarak yapılmıştır. Alınan KIBT kayıtları CS 3D Imaging (Carestream Dental LLC, Atalanta, USA) programı kullanılarak görüntülenmiştir. Bu görüntüler Adobe Photoshop CC 2019 20.0.6 (Adobe Inc., California, USA) programına aktarılarak ölçümler yapılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken normallik kontrolü Shaphiro-Wilk testi kullanılarak yapılmıştır. Normal dağılım sağlandığında bağımsız örneklem t-testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the dentoalveoler effects of mandibular total arch distalization with the help of force applied from buccal shelf screws and changes in the mandibular incisor alveoler bone tissue caused by this force with lateral cephalometric films and CBCT (Cone Beam Computed Tomography) in class III non-growing patients. Materials and Methods: The sample included 22 subjects (15 females and 7 males) with Angle Class III malocclusion who admited to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Our study consists of a single group and Empower 2 (American Orthodontics, California, USA) self-ligating brackets were applied to all individuals. 0,014 HANT, 0,016 HANT, 0,016x0,025 HANT, 0,019x0,025 HANT, 0,019x0,025 stainless steel wires were applied to the individuals respectively. Mini screws were placed at the appointment which 0,019x0,025 stainless steel wire was applied and the distalization force was activated by thermoset elastomeric power chains. Lateral cephalometric films and CBCT images were obtained at the session which the distalization force was initiated (T0) and the session which the distalization force was terminated (T1). Skeletal and soft tissue analyzes on lateral cephalometric images were performed using the Dolphin Imaging Software Version 11.95.08.50 (Dolphin Imaging, California, USA). CBCT recordings were visualized using CS 3D Imaging (Carestream Dental LLC, Atalanta, USA). These images were transferred to Adobe Photoshop CC 2019 20.0.6 (Adobe Inc., California, USA) and measurements were made. Independent sample t-test and Saphiro-Wilk tests were used for statistical analysis.