Solucan kompostunun biber (Capsicum annuum var. longum) ve karnabahar (Brassica oleracea var. botrytis) fidelerinde büyüme ve gelişme üzerine etkileri
- Tez No: 619573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında ısıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış farklı dozlardaki solucan kompostu uygulamalarının Casper F1 karnabahar (Brassica oleracea var. botrytis) çeşidi ve Sivrillo F1 biber (Capsicum annuum var. longum) çeşidinde fide büyüme, gelişme ve kalitesi ile makro ve mikro mineral madde içerikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada 3 tekerrürlü olarak yürütülmüş ve %70Torf+%27 Perlit+%3Vermikülit, %70Vermikompost I (Isıl işlem görmüş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit, %70 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3Vermikülit, %35 Torf+%35 Vermikompost I (Isıl işlem görmüş)+%27 Perlit+%3 Vermikulit, %35 Torf+%35 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit, %20 Torf+%25 Vermikompost I (Isıl görmüş)+%25 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit, %100 Vermikompost I (Isıl işlem görmüş) ve %100 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş) olmak üzere toplam 8 uygulama yer almıştır. Çalışma süresince karnabahar ve biber fideleriyle ilgili çıkış oranı (%), ortalama çıkış süresi (gün), çıkış indeksi, fide boyu (cm), fide kalınlığı (mm), hipokotil uzunluğu (cm), epikotil uzunluğu (cm), kuru ağırlık (g), yaş ağırlık (g), kök boğazı çapı (mm), yaprak sayısı (adet/bitki), yaprak alanı (cm2), klorofil miktarı ile makro (%) ve mikro (ppm) mineral madde içerikleri incelenmiştir. Karnabahar fidelerinde incelenen kriterler değerlendirildiğinde yaprak sayısı, fide boyu, klorofil miktarı, kuru madde, hipokotil ve epikotil uzunluğu bakımından en iyi sonuçlar %70Torf+%27 Perlit+%3Vermikülit uygulamasında bulunmuştur. Çıkış oranı, fide kalınlığı, fide boyu, yaprak alanı, yaş ağırlık, Ca ve Mn değerleri en yüksek %35 Torf+%35 Vermikompost I(Isıl görmüş)+%27 Perlit+%3 Vermikulit, karışımından elde edilirken, fide boyu, P ve Fe değerleri en yüksek %35 Torf+%35 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit ortamında, N, K, ve Mg değerleri %70 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3Vermikülit uygulamasında, kuru madde içeriği, %100 Vermikompost I (Isıl görmüş)'de ve Zn değeri ise %100 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)'de belirlenmiştir. Biber fidelerinde incelenen kriterler değerlendirildiğinde kuru ağırlık, yaş ağırlık, kök boğazı çapı, yaprak sayısı, klorofil miktarı ve N değerleri en iyi %70Torf+%27 Perlit+%3Vermikülit uygulamasından elde edilmiştir. Fide boyu, epikotil uzunluğu ve yaprak alanı %20 Torf+%25 Vermikompost I (Isıl görmüş)+%25 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit ortamında, çıkış oranı, yaprak alanı ve Ca %35 Torf+%35 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit karışımında bulunurken, fide kalınlığı %35 Torf+%35 Vermikompost I (Isıl görmüş)+%27 Perlit+%3 Vermikulit'de Mg değeri %100 Vermikompost I (Isıl görmüş) uygulamasında, hipokotil uzunluğu ve K değeri %100 Vermikompost II (Isıl işlem görmemiş) uygulamalarından en iyi sonuçlar alınmıştır. Ayrıca P, Mg, Fe, Mn ve Zn değerleri en iyi sonucu %70 Vermikompost I (Isıl işlem görmüş)+%27 Perlit+%3 Vermikülit uygulamasında vermiştir. Araştırma sonucunda ısıl işlem görmüş ve görmemiş solucan kompostunun karnabahar ve biber fidelerinde farklı etkiler gösterdiği, en iyi sonuçların klasik olarak ticari fide üretiminde kullanılan torf, perlit ve vermikülit karışımından elde edildiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda torfa alternatif olabilecek ortamların ısıl işlem görmüş ve görmemiş solucan kompostları, perlit ve vermikülit karışımlarının olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the effects of different doses of vermicompost heat treated and untreated were investigated on seedling growth, development and quality with macro and micro mineral contents of Casper F1 cauliflower (Brassica oleracea var. botrytis) and Sivrillo F1 pepper (Capsicum annuum var. longum) varieties. The study was conducted with 3 replications and tehere were total 8 applications as 70% Peat+27% Perlite+3% Vermiculite, 70% Vermicompost I (heat treated)+27% Perlite+3% Vermiculite, 70% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite, 35% Peat+%35 Vermicompost I (heat treated)+27% Perlite+3% Vermiculite, 35% Peat+35% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite, 20% Peat+25% Vermicompost I (heat treated)+25% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite, 100% Vermicompost I (heat treated) and 100% Vermicompost II (untreated). During the study period output rate (%), average output time (days), output index, seedling height (cm), seedling thickness (mm), hypocotyl height (cm), epicotyl height (cm), dry weight (g), wet weight (g), root collar diameter (mm), number of leaves (number/plant), leaf area (cm2), chlorophyll content and macro (%) and micro (ppm) mineral contents were examined on cauliflower and pepper seedlings. When the criteria examined in cauliflower seedlings were evaluated, the best results were found in 70% Peat+27% Perlite+3% Vermiculite in terms of number of leaves, seedling height, chlorophyll quantity, dry matter, hypocotyl and epicotyl heights. While the highest output rate, seedling thickness, seedling height, leaf area, wet weight, Ca and Mn values were obtained from 35% Peat+%35 Vermicompost I (heat treated)+27% Perlite+3% Vermiculite mixture, the highest seedling height, P and Fe contents in 35% Peat+35% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite medium, the highest N, K, and Mg values in 70% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite application, the highest dry matter content in 100% Vermicompost I (heat treated) medium and the highest Zn value in 100% Vermicompost II (untreated) application were determined. When the criteria examined in pepper seedlings were evaluated, the best results were found in 70% Peat+27% Perlite+3% Vermiculite in terms of dry weight, wet weight, number of leaves, chlorophyll content and N values. The highest seedling height, epicotyl height, leaf area and Cu values were found in a mixture of 20% Peat+25% Vermicompost I (heat treated)+25% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite and the highest output ratio, leaf area and Ca values were found in mixture of 35% Peat+35% Vermicompost II (untreated)+27% Perlite+3% Vermiculite, while seedling thickness in 35% Peat+%35 Vermicompost I (heat treated)+27% Perlite+3% Vermiculite media, Mg value in 100% Vermicompost I (heat treated) application, hypocotyl height and K value in 100% Vermicompost II (untreated) application were determined. Also P, Mg, Fe, Mn and Zn values gave the best result in 70% Vermicompost I (heat treated)+27% Perlite+3% Vermiculite medium. As a result of the research, it was determined that heat treated and untreated vermicomposts showed different effects on cauliflower and pepper seedlings and the best results were obtained from the mixture of peat, perlite and vermiculite which are traditionally used in commercial seedling production.