Üsküdar merkezinde kent gürültüsünün insanlar üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the impact of urban noise on people in Üsküdar centre
- Tez No: 619629
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan, hoşa gitmeyen, rahatsız edici seslere gürültü denir. Gürültü yeryüzündeki canlılar üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olan önemli bir çevre kirliliği etkenidir. Gürültünün insanlar üzerinde fizyolojik, psikolojik ve rahatsızlık etkilerinin olduğu uzun yıllar yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Üsküdar'ın Merkezi, tarihi ve dini yapılar bakımından yoğun bir yerleşim alanıdır ve insanın farklı nedenlerden dolayı geldiği, uğradığı kalabalık bir konuma sahiptir. Ulaşım ağlarının kesişim noktası olması, çeşitli sosyal alanları, iş yerlerini ve konutları barındırması gürültü sorununu yaratan zemini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Üsküdar Merkezi'nde, kişilerin gürültüden etkilenme durumunu ortaya koymak üzere anket çalışması gerçekleştirilmiş, ayrıca bölgenin daha ayrıntılı değerlendirilmesine olanak sağlayan gürültü haritaları hazırlanmış ve gürültü düzeyi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi Üsküdar Merkez'de bulunan esnaf, ulaşım ağlarını kullanan ve aktarma halinde olan yolcular ve sosyal alanlarda bulunan kişilerden oluşmaktadır. Anketler çeşitli yaş ve meslek gruplarından, 90'ı kadın ve 80'i erkek olmak üzere toplam 170 kişiye uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre; kişilerin trafik, korna, insan kalabalığı ve inşaat faaliyetlerinden kaynaklı gürültülerden olumsuz şekilde etkilendiği görülmüştür. Ayrıca, gürültüden etkilenmede, kadın ve erkekler arasında belirgin ayrım bulunmaktadır. Öte yandan, insanların yüzde 90'a yakınının kendilerinin gürültüye neden olma durumunda, karşılaşacakları yaptırımlardan haberlerinin olmadığı görülmüştür. Bölgeye ilişkin hazırlanan gürültü haritaları ve gürültü düzeyi ölçümleri de alandaki gürültünün kabul edilebilir düzeylerin oldukça üzerinde olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, gerek anket gerekse gürültü haritalama ve ölçme çalışmaları, Üsküdar Merkezinde gürültünün insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Noise is an important environmental pollution that affects people's hearing health and perception negatively and disrupts physiological and psychological balances. It changes the quality of environment by eliminating the pleasantness and calmness of it. Long-term scientific studies have found various psychological and physiological disorders in almost all people exposed to noise. The centre of Üsküdar is a dense settlement with its historical and religious buildings and is a crowded location where people come and visit for different reasons. The fact that it is the intersection point of transportation networks and it contents various social areas, workplaces and residences constitute the basis for noise. In this study, in order to determine the impact of noise on people, a survey was conducted in Üsküdar Centre and also noise maps and noise measurements were prepared to allow for a more detailed assessment of the region. The sample of the study consists of tradesmen in Üsküdar Centre, passengers using transportation networks or transferring and people in social areas. The questionnaires were applied to 170 people from various age and occupational groups, 80 of whom were men and 90 were women. The survey results indicate that people were negatively affected by the noise caused by traffic, horns, crowds of people and construction activities. In addition, there is a clear distinction between men and women in being affected by noise exposure. Moreover, it has come to light that almost 90 percent of the people are not aware of the sanctions they will face if themselves cause the noise. The noise maps and measurements prepared show that the noise in the area is well above the acceptable levels. As a result, both survey and noise mapping studies clearly show the negative effects of noise on people in Üsküdar center.