Katma değer vergisinde iade hakkı doğuran ihracat istisnaları ve bir örnek uygulama
Export exceptions causing the right of value added tax refund and a case study
- Tez No: 619641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Katma Değer Vergisi bütçe gelirlerine büyük ölçüde fayda sağlayan bir harcama vergisi olup ilk defa Alman sanayici Von Siemens tarafından gündeme getirilmiştir. Ayrıca ilk kez 1955 yılında Fransa'da uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise daha çok Alman Katma Değer Vergisi Kanunu'ndan esinlenerek hazırlanan 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin onayı ile 25.10.1984 yılında kabul edilerek 02.11.1984 yılında 18563 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanarak uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde kayıp ve kaçakları önlemek, döviz girdisini arttırmak ve uluslararası rekabet koşullarına ayak uydurmak için; mükelleflere teşvik amacıyla vergi iadesi gibi birçok istisnalar uygulanmaktadır. Bu istisnalar nakden veya mahsuben indirime konu olabilmekle birlikte ihracata teşvik açısından önemlidir. Bu çalışmada iade hakkı doğuran ihracat istisnalarının neler olduğu, işlemler için hangi belgelerin gerektiği, ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin KDV iadesinin nasıl alınacağı hususuna değinilmiş olup bir örnek uygulama ile çalışma tüm hatlarıyla detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax is a consumption tax that greatly benefit the budget revenue was raised for the first time by German industrialist Von Siemens and was first introduced in France in 1955. In our country, mostly inspired by Law of German Value Added Tax, Law No. 3065 Value Added Tax was adopted in 25.10.1984 with the approval of the Parliament and implemented by publishing in Official Journal No.18563 in 02.11.1984. In our country, many exceptions are applied as tax refund to prevent loss and leakage, to increase the foreign exchange income and to encourage taxpayers to adapt to international competition. These exceptions are important in terms of promoting exports by being subject to reductions in cash or offset. This study addresses the issue of those export exceptions causing the right for refund, necessary documents for transactions, how to get VAT refund related to the bringing of export proceeds to the country and the study is detailed with a sample application with all the lines.