Türkiye'de katma değer vergisinde ihracat istisnası ve ekonomiye etkisi
Export exception at value added tax i̇n Turkey and its economic effect
  1. Tez No: 441484
  2. Yazar: GÜZİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzün küresel dünyasında ülkelerin hedefledikleri büyümeye ulaşabilmek için uyguladıkları dış ticaret politikalarından birisi; ihracatı teşvik politikalarıdır. Söz konusu teşvik politikalarının başında vergi teşvikleri gelmektedir. Vergi teşvikleri içinde dikkat çeken en önemli uygulama ihracata yönelik KDV iadesi uygulamasıdır. Türkiye'nin de uygulamış olduğu bu vergi teşvikinin etkinliği konusunda henüz bir deneysel çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, ihracatta KDV iadesinin, ihracata etkisini deneysel bulgular çerçevesinde analiz etmektir. İhracatta KDV istisnası uygulaması AB'ye üye ülkeler gibi Türk KDV Sisteminde de yer alan önemli bir istisna türüdür. İhracatta KDV istisnasının ihdas edilme amacı; ihracatçıların uluslararası piyasalarda rekabet gücünün arttırılması yoluyla ihracatı teşvik etmektir. Söz konusu istisna AB'ye üye ülkeler ve Türkiye'de ihracatı teşvik politikası kapsamında düzenlenmiş olan mali(vergisel) teşvikler içinde yer almaktadır. Ayrıca gerek AB üyesi ülkelerde gerekse Türkiye'de uluslararası mal ve hizmet hareketleri için varış ülkesi prensibinin benimsenmiş olması, söz konusu mal ve hizmetlerin tüketilecekleri ülkede vergilendirilmelerini gerekli kılmakta, dolayısıyla ihracat ve ihracat benzeri işlemler KDV istisnasına tabi tutulmaktadır. İhracatta KDV istisnası iade hakkı doğuran istisnalar (tam istisna) içinde olup, söz konusu istisna kapsamındaki ihracat işlemlerinin ve ihracat benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesi için satın alınan mal ve hizmetlere, yapılan harcamalara ilişkin ödenmiş olan KDV ihracatçılara iade edilmektedir. Bu uygulama itibariyle AB Ortak KDV Mevzuatı ve Türk KDV Mevzuatı arasında tam bir uyum sağlanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays , in our global world, governments implement export promotion policies to reach their aimed growth rates. Tax incentives policies are seen as main cure policy by governments to reach goals. Especially, VAT refund system of export regime is accepted as important tool. At the literature, there is no empirical study that focus on effectiveness of tax incentives which is run by Turkish governments. This paper deals with effectiveness of VAT refund system on export according to its empirical evidences. Value added tax (VAT) exemption in exportations is an important application taking place in Turkish VAT System as the other in the EU Common VAT System. The aim of establishing VAT exemption in exportations is to encourage exportation by means of increasing exporters' competition power in international markets. The application, mentioned above is prepared among the financial subventions in both Turkey and the member countries of the EU. In addition; because of the fact that destination principle is adopted both in Turkey and in the member countries of the EU, all the goods and services are rendered to be taxed in the countries, where consumed. So, all exportation and transactions which are same as exportations are subjected to zero-rated VAT. The exemption, issued is included in the exemptions which are able to be refunded, thus VAT, paid for the expenditures or the goods and services to realize exports and like -export transactions are able to be refunded to exporters. In respect to this application, the EU Common VAT System and Turkish VAT System have been completely harmonized.