Linear controller design and implementation on a two axis sun tracker system
İki eksenli güneş takip sistemi için doğrusal kontrolcü tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 619644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde sürdürülebilir enerji üretimi önemli bir mühendislik problemi olarak görülmektedir. Üretim yöntemleri oldukça çeşitlidir. Verim ve sürdürülebilirlik açısından ise güneş enerjisi kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Sistem verimini arttırmaktaki en önemli parametreler güneş ışınlarının sisteme dik gelmesini sağlayarak maksimum yararlanmak, çıkış voltajını en yüksek enerjinin elde edilebileceği nokta sağlamak, depolama yöntemlerini daha etkin hale getirmek olarak sıralanabilir. Bu doğrultuda güneş takip sistemleri devreye girer. Gün doğumundan batımına kadar güneş ışınlarını takip eden sistemlerin pozisyon geri beslemeli kapalı devre kontrolleriyle, iyileştirilmiş depolama yöntemleriyle bir araya geldiğinde, sabit sistemlere göre oldukça verimli olduğu gözlemlenmiştir. Güneş takip sistemleri ve geliştirilmesi akademi ve endüstride ilgi çeken bir çalışma alanı olarak görülmektedir. Bu çalışmada, belirlenen bölgede kaydedilen ışınım değerleri ve çalışma çerçevesinde geliştirilen güneş ışınım modelinden yola çıkılarak, güneş takip sistemlerinin verimliliğini arttırmak doğrultusunda, araştırma ve geliştirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Güneş ışınlarından maksimum verim alabilmek için optimum açı ve hava koşullarına uygun yönelim önemlidir. Bu yönelimi sağlayacak kontrol tekniklerinde kullanılmak üzere bir yıl boyunca İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsünde bulunan prefabrik referans alınarak ışınım değerleri kaydedilmiştir ve bu değerler göz önünde bulundurularak yeni matematiksel modeller geliştirilmiştir. Gelecekte öngörülen modüler şehir tasarımlarına uygun yerleşim birimlerinde enerji üretim sorununun çözülmesine yönelik sistem tasarımları önerilmiştir. Sistem davranışı yetersiz olabilir, bu nedenle sistemi istenen tepki ile yönlendirmek için sistemin cevabını izlemek gereklidir, Bu yüzden daha iyi sistem dinamiği sağlamak için kontrolcü tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Producing energy in sustainable and efficient ways is an important issue considering rapidly growing earth population and higher demands. In today's developing technology, solar energy production is a substantial solution. Sun tracker systems following the sun rays from sunrise to sunset and combined with closed-loop control technics and improved storage methods proved to be very efficient compared to stationary solar systems. In this study, research and development has been done in order to increase the efficiency of solar tracking systems. The optimum angle and orientation to the weather conditions are important to obtain maximum efficiency from the sun rays. In order to be used in control techniques that will provide this orientation, the radiation values have been recorded by taking the prefabricated reference at Izmir Dokuz Eylul University Tinaztepe Campus for one year and new mathematical models have been developed considering these values. In line with the results obtained, at the same time, designs suitable for urban planning were created. System designs have been proposed to solve the problem of energy production in settlements in accordance with the foreseen modular city designs. And the system behavior can be insufficient so monitoring the system response to drive the system through desired response is necessary so controllers were designed to provide better system dynamics.