Türkiye'de endüstri 4.0: Orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren imalatçı Kobi'ler için bir yol haritası
Industry 4.0 in Turkey: A roadmap for manufacturer smes operating at the medium high and high technology level
- Tez No: 619670
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüz dijital dönüşüm çağında teknolojik gelişmelerin sağlık, eğlence, tarım, eğitim gibi hayatın her alanında etkinliği artmakta ve yeni bir dönüşüm meydana gelmektedir. Son yıllarda Endüstri 4.0 adı ile anılan bu gelişmeler, işletmelere verimlilikten esnek üretime, maliyetlerin azaltılmasından kapasitenin arttırılmasına kadar çeşitli alanlarda fayda sağlamaktadır. Ülkemizdeki işletmelerin %99'unu oluşturan küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ)'ler, gelecekte Endüstri 4.0'ın teknolojilerinden ve uygulamalarından en büyük faydalanıcı olmaya adaydır. Bu nedenle çalışma kapsamında ülkemizdeki orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyinde ve imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin endüstri 4.0 farkındalık ve bilgi seviyesi araştırılmıştır. Ayrıca; dördüncü sanayi devrimi kapsamında işletmelerin karşılaştığı zorluklar, endüstri 4.0 olgunluk seviyeleri, endüstri 4.0'a ait teknolojilerin ve uygulamaların kullanım düzeyleri, yeni sanayi devriminden beklentileri ve uygulama yapan KOBİ'lerin elde etmiş olduğu katkılar ortaya konmuştur. Buna ek olarak, ilişki analizleri ile araştırmanın amaçlarına etki eden hususlar istatistiki açıdan ele alınmış ve ortaya çıkan ilişkiler yorumlanmıştır. Türkiye'yi kapsayan araştırma çerçevesinde anket yöntemiyle 391 işletmeye ulaşılmıştır. Sonuçlara göre, KOBİ'lerin endüstri 4.0 farkındalık ve bilgi seviyesinin orta veya zayıf derecede olduğu belirlenmiştir. İşletmenin teknolojik alt yapısı ile çalışan bilgi ve yetenek eksikliği, yüksek uygulama maliyetleri ile ekonomik faydanın tam olarak net olmayışı ve çekinceler işletmelerin dördüncü sanayi devrimi konusunda karşılaştığı zorlukların başında gelmektedir. Ayrıca, ülkemizdeki söz konusu teknoloji düzeyindeki KOBİ'lerin endüstri 4.0 olgunluk seviyesi 5 üzerinden yaklaşık 2,5 olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar ile kaynak taramasından elde edilen sonuçlar bir arada analiz edilerek politika yapıcılara, üniversitelere ve sanayi sektörüne öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In digital transformation era, the effectiveness of technological developments in every field of life such as health, agriculture and education is increasing and a new transformation is taking place. These developments, known as Industry 4.0, provide benefits to businesses in various fields from efficiency to flexible production, from reducing costs to increasing capacity. SMEs are candidates to become the biggest beneficiaries of the technologies and applications of Industry 4.0 in the future. For this reason, the industry 4.0 awareness and knowledge level of SMEs operating in the medium-high and high technology level in the manufacturing sector in our country was investigated. Also; as part of the fourth industrial revolution, the challenges faced by enterprises, the levels of industry 4.0 maturity, the usage levels of technologies and applications of industry 4.0, the expectations from the new industrial revolution, and the contributions of SMEs that have applied. Within the framework of research, it has reached 391 company using the survey method. Industry 4.0 awareness and knowledge level of SMEs is medium or low. The lack of knowledge and talent working with the technological infrastructure of the enterprise, high implementation costs, the uncertainty of economic benefits and reservations are the main challenges faced by the enterprises. In addition, it has been determined that the SMEs are approximately 2,5 out of industry 4.0 maturity level of 5. In this study, the results obtained from the research and the literature review were analyzed together and recommendations were made to policy makers, universities and industry sector.