Dental implant uygulanması sonrası implant çevresindeki kemik yapılardaki değişikliklerin fraktal analiz yöntemi ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of changes of bone structures around the implant by using the fractal analysis method after implant application
  1. Tez No: 619739
  2. Yazar: NURCAN YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diş eksikliklerinin giderilmesinde son yıllarda yaygın olarak kullanılan implantların başarısının değerlendirilmesi ve takibi farklı zamanlarda alınan radyograflarla yapılmaktadır. İmplantın çevre kemik dokusundaki rezorpsiyon miktarının belirlenmesi paralel teknik ile elde edilen periapikal radyograflarla mümkündür. İmplantın uzun dönem başarısında bu rezorpsiyon miktarının yanı sıra çevre kemiğin implanta verdiği reaksiyon da önemlidir. Kemiğin yapısının tespiti için çeşitli metodlar mevcuttur. Bunlardan biri olan fraktal analiz, implant uygulaması, kök kanal tedavisi ve bazı cerrahi işlemler sonrası trabeküler değişiklikleri belirlemede kullanılan tekniklerdendir. Bu teknik ile karmaşık şekilleri tanımlamak için fraktal matematiği temel alan, fraktal boyut olarak ifade edilen sayısal değer elde edilir. Çalışmamızda implant yapılmış yetmiş yedi hastanın standart olarak elde edilmiş periapikal radyografları radyoloji arşivinden çekilerek retrospektif analizleri yapılmıştır. Hastaların implant cerrahisi sonrası ilk on gün, 3., 6. ve 12. aylarda paralel teknik ile elde edilmiş radyografları incelenerek en az iki takip radyografı olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Radyograflar bir tarayıcıda 300 dpi'da taranarak dijitalize edilmiş ve TIFF formatında kaydedilmiştir. Her hastanın dijital görüntüleri serbest kodlu imaj analiz programı olan ImageJ'de TurboReg plugin'i kullanılarak hizalanmıştır. Görüntülerde implantın mezyal ve distalinde standart olarak belirlenen ROI'ler görüntü işleme prosedürleri sonrası fraktal analiz için hazır hale getirildikten sonra bir imaj analiz programında fraktal analizleri yapılmıştır. FA değerlerindeki değişim aylara göre değerlendirilmiştir. İmplantın yüklenmesini takiben zaman içinde FA değerlerinde artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation and follow-up the success of implants which has commonly been used to eliminate tooth loss have been done by using radiographs taken at various times. Determination of the amount of resorption in bone tissue around the implant is possible with the periapical radiographs obtained by using parallel technique. The reaction of the bone around the implant is important for long-term success of implant besides the amount of resorption. Various methods are available to determine the structure of the bone. One of them is fractal analysis, which used to evaluate the trabecular changes after the implant, root canal treatment and surgery. With this technique, numerical value, which is based on fractal mathematic, is obtained to define the complex shapes and which is expressed as fractal dimension. In our study, standardized periapical radiographs from seventy-seven patients with the implants were taken from radiology archive, were retrospectively analyzed. By examining radiographs obtained by parallel technics at the first ten days after patients' implant surgery, 3, 6 and 12 months were evaluated and patients having at least 2 follow-up radiographs were included in the study. Radiographs were digitized by scanning in a flatbed-scanner with 300 dpi and were saved as a TIFF format. Digital image of every patient was aligned by TurboReg plugin at the ImageJ, which was a free code image analysis program. After obtained the ROI's from the mesial and distal aspects of implants, ROI's were prepared for fractal analysis and fractal analysis were done in the an image analysis program. The changes in the value of FA were evaluated according to months. Following the period of occlusal loading, an increase in the value of FA was determined.