İnsansız hava araçları (İHA) ile halihazır harita üretimi: Ordu ili, Altınordu ilçesi örneği
Mapping production using unmanned aerial vehicles: Case of Altinordu district of Ordu
- Tez No: 619773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma gelişen teknolojinin ürünü olan İnsansız Hava Aracı (İHA) ile arazinin tanımlanmasını sağlayan ortofoto harita, Sayısal Arazi Modeli (SYM), halihazır harita verilerini üretmek ve diğer üretim yöntemlerine göre avantaj-dezavantajlarını araştırmaktadır. Halihazır haritalar; klasik yöntem olarak da adlandırılan yersel yöntemler, son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri, LiDAR verileri ve hava fotogrametrisi gibi yöntemler kullanılarak üretilmesine rağmen bu teknolojik araçlar ve yöntemler maliyet açısından külfetli olmaktadır. Ayrıca bu teknolojiler sürekli değişen arazi topoğrafyasının haritaların güncel tutulması ihtiyacını karşılayamamaktadır. İHA'ların maliyetinin düşük olması ve boyutlarının gittikçe küçülmesiyle birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. İHA'lar askeri ve güvenlik amacıyla kullanılmasına devam etmekle birlikte sivil amaçlar nedeniyle de kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Ordu İli, Altınordu İlçesinde yaklaşık 3 hektarlık bir alanda İHA ile alınan görüntüler üzerinden ortofoto harita ve 1/1000 ölçekli halihazır harita üretilmiştir. Ayrıca bu üretim sürecinin diğer veri alım yöntemleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Çalışma alanının yüksek çözünürlüklü ortofoto haritası, sayısal yükseklik modeli, nokta bulutu verisi gibi veriler Pix4D programında, BÖHHBÜY'e uygun olarak halihazır harita üretimi ve haritanın paftalandırılması gibi işlemler ise NetCAD programında üretilmiştir. Bu tez çalışması, İHA'ların haritacılık uygulamalarında, yersel ve diğer uzaktan algılama yöntemlerine göre daha hassas, düşük maliyetli ve hızlı çözümler üretmesine iyi bir örnek niteliğindedir. Bu sayede hızla değişen yeryüzü topoğrafyasının haritalarda güncellenmesi işlerinde daha hızlı, düşük maliyetli, güncel teknolojik yöntemlerin gelişmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the advantages and disadvantages of unmanned aerial vehicle (UAV), which is the product of developing technology, to produce terrain, orthophoto map, digital terrain model (SYM), current map data and other production methods. Although current maps are produced by using terrestrial methods, also known as classical methods, with the developing technology in recent years, such as high resolution satellite images, LiDAR data and aerial photogrammetry, these technological tools and methods are costly. UAVs are being used in many areas with low cost and increasing size. UAVs continue to be used for military and security purposes, but are also used for civilian purposes. Within the scope of this study, orthophoto map and 1/1000 scale current map were produced on images taken with UAV in an area of approximately 3 hectares in Altınordu District of Ordu. Data such as high resolution orthophoto map of the study area, digital elevation model, point cloud data are produced in Pix4D program, current map generation and map layouts are produced in NetCAD program. This thesis is a good example for UAVs to produce more accurate, low cost and faster solutions in mapping applications than local and other remote sensing methods. In this way, it is aimed to contribute to the development of faster, low cost, up-to-date technological methods in updating works of the rapidly changing earth topography on maps.