Fotogrametrik tekniklerin insansız hava araçları ile mühendislik projelerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of usability of photogrammetric techniques with unmanned aerial vehicles in engineering projects
  1. Tez No: 380962
  2. Yazar: AHMET SUAD TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mühendislik projelerinde zaman, maliyet ve hassasiyet kavramları önemli değere sahiptir. Bu sebeple, mühendislik projelerinin kısa zaman, düşük maliyet ve yüksek hassasiyet gözetilerek yapılması gerekmektedir. Fotogrametrik Tekniklerin İHA'lar ile mühendislik projelerinde kullanılabilirliğinin tespit edilmesi, bu projelerin üretimine yeni bir soluk katacak ve bu teknik ile daha kısa zamanda, daha hassas ve düşük maliyetler ile mühendislik projeleri üretilebilecektir. Çalışmada, İHA ile Fotogrametrik Teknikler kullanılarak, Afyonkarahisar İli Merkezinde Hâlihazır Harita Üretimi, Hacim Hesabı ve Ortofoto Harita Üretimi, Konya İli Beyşehir İlçesinde Kültürel Mirasların Dökümantasyonu ve Mersin İli Silifke İlçesinde Arkeolojik Dökümantasyon şeklinde farklı mühendislik projeleri üretilmiştir. Bu çalışmada, gelişen teknolojinin bize sunmuş olduğu İHA'ların Fotogrametrik Teknikler ile birlikte, farklı mühendislik projelerinin üretiminde kullanılabilirliği araştırılmış ve sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Engineering Projects, time, cost and precision has a important values of terms. Therefore Engineering Projects, a short time, low cost and high precision must be made considering. Photogrammetric Techniques UAV's determination of the availability of the engineering projects, production of this project will add a new lease of and this technique in less time, with more accuracy and lower costs engineering projects can be produced. In our study, UAV with Photogrammetric Techniques using Afyon Karahisar City at the Center for Topographic Map Production, Volumetric Analysis and Orthophoto Map Production, Beyşehir district in Konya Province Documentation of Cultural Heritage, Silifke district in Mersin Province Archaeological Documentation in the form of manufactured a different engineering project. In this study, developing technology that have been presented to us UAV 's together with the Photogrammetric Techniques availability in the manufacture a different engineering projects has been investigated and concluded.