Türkiye Futbol Federasyonu İstanbul Bölgesi hakemlerinin stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
The evaluation of stress management types in İstanbul Referees of Turkish Football Federation
- Tez No: 619813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Futbol müsabakalarının belirli kurallar çerçevesinde ve olaysız bir şekilde yönetilmesinde hakemlerin rolü oldukça fazladır. Hakem performansının yetersiz olması, yanlış kararları beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada, futbol hakemlerinin çıktıkları maçların zorluk dereceleri ve maç sayıları ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırmaya İstanbul bölgesinde bulunan 64 (62 erkek, 2 kadın) futbol hakemi katılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 20 programı kullanılmıştır. Hakemlerin Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'nde aldıkları puanlar ile maçların zorluk derecesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, maç sayısı az olan hakemler, maç sayısı fazla olan hakemlere göre daha fazla çaresiz yaklaşım gösterdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Referees play an important role in management of football matches in a series of rules and avoiding undesirable actions. Low referee performance is in close relation with bad conclusion. This study evaluates the relationship between the hardship of the football match and referees' way of to manage stress. 64 referees (62 male, 2 female) from Istanbul were included in the study. All the data were analysed using SPSS software version 20.0. Pearson Correlation Analysis was used to evaluate the relationship between the hardship of the matches and points gained from ''stress management type scale''. According to our results, higher match participance was related to more desperate approach.