Efficient implementation techniques of elliptic curve cryptography
Eliptik eğri tabanlı kriptografide verimli uygulama teknikleri
  1. Tez No: 619812
  2. Yazar: HÜLYA EVKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN HIŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eliptik eğri tabanlı kriptografi, diğer kriptosistemlerle kıyaslandığında çok daha küçük anahtarlara ve dolayısıyla çok daha az belleğe ihtiyaç duyar. Bu sebeple son on yılda elliptik eğri tabanlı kriptografi üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Skalar çarpma işlemi eliptik eğri tabanlı kriptosistemlerin uygulanmasındaki temel aritmetik işlemidir. Yüksek hız için tasarlanan uygulamalar, skalar çarpmanın mevcut en düşük karmaşıklık düzeyine sahip algoritmalarının kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla skalar çarpma işlemenin minimum karmaşıklık düzeyi önemli bir bilimsel araştırma alanı oluşturmuştur. Bu tez, bilinen en hızlı skalar çarpma algoritmalarının araştırılmasını, uygulanmasını ve kıyaslanmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Since elliptic curve cryptology needs smaller keys and less memory for higher speed than other cryptosystems, elliptic curve cryptography researches increased in last twenty years. Scalar multiplication is the primitive operation in the implementation of elliptic curve cryptosystems. Implementations, which are designed for high speed, are realized with scalar multiplication algorithms which have minimum complexity. Because of this reason, minimum complexity of scalar multiplication became an important research area. This thesis includes review, implementation and comparison of known fastest scalar multiplication algorithms.