Aktif izole, balistik ve statik germe egzersizlerinin kuvvet, propriosepsiyon, hareket genişliği ve performansa etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of effects of active isolated, ballistic and static stretching exercises on strength, proprioception, range of motion and performance
  1. Tez No: 619838
  2. Yazar: GÜRKAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Esneklik sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametreleri arasında yer almaktadır. Cinsiyet, eklem tipi ve ilgili kasın gevşeyebilme yeteneği gibi birçok etkenle sınırlanabilen esnekliğin devamı ve geliştirilmesi germe egzersizleriyle sağlanır. Bu çalışmanın amacı farklı germe egzersizlerinin kuvvet, propriosepsiyon, hareket genişliği ve performansa etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya her bir grup 15 kişi olmak üzere toplam 60 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcıların kuvvet, propriosepsiyon, normal eklem hareketi ve performans ölçümleri germe öncesi ve 6 haftalık germe programı sonrası kaydedilmiştir. Kuvvet ve propriosepsiyon ölçümleri izokinetik sistem ile, normal eklem hareketi ölçümü dijital inklinometre ile, performans testleri ise tek bacak zıplama ve dikey sıçrama testleriyle gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda aktif izole, balistik ve statik germe egzersizinin normal eklem hareketini arttırmada kontrol grubuna üstünlüğü bulunurken (p0,05). Kas kuvveti ölçümlerinde germe gruplarında hamstring kasında kuvvet artışı bulunurken (p0,05). Kontrol grubunda her iki kas grubunda kuvvet değişimi olmamıştır (p>0,05). Kuvvet değişimleri gruplar arası karşılaştırıldığında ise fark bulunmamıştır (p>0,05). Yapılan performans ölçümlerinde germe gruplarında tek bacak zıplama performansının arttığı görülürken (p0,05). Propriosepsiyon duyusunun değerlendirme sonuçlarına göre uzun süreli germe egzersizinin grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda bir farklılık oluşturmadığı hesaplanmıştır (p>0,05). Bu çalışma sonucunda her üç germe egzersizinin de normal eklem hareketini arttırdığı (p0,05). Sağlıklı ve sporcu bireylere uygulanan uzun süreli aktif izole, balistik veya statik germe programları normal eklem hareketinin arttırmaktadır. Germe programlarının kuvvet, performans veya propriosepsiyona ise negatif bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Flexibility is among the health related physical fitness parameters. Continuity and development of elasticity, which can be limited by many factors such as gender, joint type and the ability of the concerned muscles to relax, is provided by stretching exercises. The aim of this study is to compare the effects of different stretching exercises on strength, proprioception, range of motion and performance. A total of 60 people were included in the study, each group consisting of 15 people. Participants' strength, proprioception, range of motion and performance measurements were recorded before and 6 weeks after stretching program. Strength and proprioception measurements were performed with isokinetic system, range of motion measurement with digital inclinometer, and performance tests with one leg hop and vertical jump tests. As a result of analyzes; active isolated, ballistic and static stretching exercises have superiority to the control group in increasing range of motion (p0.05). There was no change in the quadriceps muscle strength during this time period (p>0.05) while there was a strength increase in hamstring muscle (p0.05). There was no difference when strength changes were compared between groups (p>0.05). In the performance measurements made, it was found that one leg hop performance was improved in the stretching groups (p0.05). According to the evaluation results of the proprioception sense, it was calculated that the long term stretching exercise did not make a difference between the groups and the intergroup comparisons (p>0.05). Long-term active isolated, ballistic or static stretching programs applied to healthy and athletic individuals increase the range of motion. Stretching programs do not have a negative effect on strength, performance or proprioception.