Obezite cerrahili olguların metabolik özellikleri ile mide histopatoloji bulguları arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between metabolic and gastric histopathology findings i̇n patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 619996
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamızda morbid obezitesi bulunan ve sleeve gastrektomi uygulanmış olgulara ait metabolik özellikler ile mide histopatoloji bulguları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca obez olmayan bireylerin mide histopatoloji bulgularıyla karşılaştırmaları yapıldı. Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine 2013-2018 yılları arasında başvurmuş morbid obezite tanılı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından“sleeve gastrektomi”uygulanmış ve mide histopatolojisi kayıtlarına ulaşılan 269 olgu araştırmaya dahil edildi. Olguların demografik, klinik, biyokimyasal bulguları ile gastrektomi materyalinin Sydney kalsifikasyonuna göre histopatolojik bulguları tespit edildi. Eş zamanlı Gastroenteroloji endoskopi ünitesinde mide biyopsisi alınmış, histopatoloji bulgularına ulaşılabilen, obezitesi (Vücut kitle indeksi, VKİ >30 kg/m2) ve önemli metabolik hastalığı [diabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT)] bulunmayan 88 olgu kontrol grubu olarak alındı. Sleeve gastrektomili olguların demografik, antropometrik, klinik bulguları, metabolik bozuklukları ve biyokimyasal verileri (LDL-k, HDL-k,trigliserit, total kolesterol, AKŞ, TSH) , obez olmayan kontrol grubunun verileri ile SPSS 19. 0 programı kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada sleeve gastrektomi uygulanmış morbid obez olguların çoğunluğunu kadın cinsiyet (%73,6) oluşturmaktaydı. Bu grubun yaş ortalaması 38,89±10,42 yıl, VKİ ortalaması 47,11±6,33 kg/m2 olarak saptandı. Olguların %21,6'sı tip 2 DM tanısı ile tedavi altındaydı. Ayrıca %27,9'u HT, %11'i hipotiroidizm ve %2,6' sında koroner arter hastalığı tanısı mevcuttu. Gastrektomi materyali histopatolojik incelemelerinin çoğunluğu (%85,7) kronik gastrit olarak tanımlandı. Sydney sınıflamasına göre olguların çoğunluğunda Helicobacter pylori (HP) ve kronik inflamasyon varlığı mevcuttu (sırasıyla %75,8 ve %85,1). Olgular HP pozitif ve negatif olarak gruplandığında HP pozitif grupta total kolesterol, trigliserit, LDL-k seviyeleri HP negatif olgulara göre yüksekti. Sadece total kolesterol ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p0,05). Morbid obez olgularda, nötrofil aktivitesi pozitif olguların bel çevresi ortalaması istatistiksel anlamlılıkta yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between gastric histopathology and metabolic features of patients with morbid obesity who underwent sleeve gastrectomy. In addition, non-obese subjects were compared with gastric histopathology findings. Method: 269 patients diagnosed with morbid obesity who applied to Zonguldak Bulent Ecevit University Health Application and Research Center, Department of Internal Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic between 2013 and 2018, underwent eve sleeve gastrectomy ve and were included in the study. Demographic, clinical, biochemical and histopathological findings of gastrectomy specimens according to Sydney calcification were determined. In the same years 88 non-obese cases (body mass index, BMI> 30 kg / m2) who don't have significant metabolic disease[diabetes mellitus (DM), hypertension (HT)],admitted Gastroenterology endoscopy unit and gastric biopsy was performed also reached histopathological findings were taken as control group. The demographic, anthropometric, clinical findings, metabolic disorders and biochemical (LDL-c, HDL-c, triglyceride, total cholesterol, FBS, TSH) data of patients underwent sleeve gastrectomy were compared with non-obese control group using SPSS 19. 0 program. Results: The majority of the morbidly obese patients who underwent sleeve gastrectomy were female sex (73. 6%). The mean age of this group was 38. 89 ± 10. 42 years and the mean BMI was 47. 11 ± 6. 33 kg / m2. 21. 6% of the patients were under treatment with the diagnosis of type 2 DM. In addition, 27. 9% had HT, 11% had hypothyroidism and 2. 6% had coronary artery disease. The majority of (85. 7%) histopathological examinations of gastrectomy were defined as chronic gastritis. According to the Sydney classification, the majority of cases had Helicobacter pylori (HP) and chronic inflammation (75. 8% and 85. 1%, respectively). When the patients were grouped as HP positive and negative, total cholesterol, triglyceride, LDL-k levels were higher in HP positive group than HP negative group. Only total cholesterol averages were statistically significant (p 0.05). The mean waist circumference of neutrophil activity positive patients in morbidly obese patients was statistically significant (p 0. 05). The female gender ratio, BMI and triglyceride mean of the morbidly obese group were statistically significant (73. 8% and 44.