Liderlik davranışları ve işyeri arkadaşlığının çalışma tutkunluğuna etkisi
The effect of leadership behaviors and the workplace friendship on work engagement
  1. Tez No: 620059
  2. Yazar: YAKUP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sağlık kurumlarının amaçlarını gerçekleştirmedeki en önemli girdi unsuru insandır. İnsan kaynaklarının verimli bir şekilde değerlendirilmesi işletme başarısı için önemli bir husustur. Bu bağlamda personelleri çalışmaya tutkun bir tavra yönlendirmek işletmelerin temel görevleri arasındadır. Bu düşünceler ışığında, çalışmamızda liderlik davranışları ve işyeri arkadaşlığı değişkenlerinin çalışma tutkunluğuna olan etkisi araştırılmak istenmiştir. Liderlik en kısa tanımla, başkalarını etkileyebilmektir. İşyeri arkadaşlığı, işyerinde insana dair biçimsel olmayan etkileşimlerdir. Çalışmaya tutkunluk ise işe gönülden adanma, işle bütünleşme anlamlarına sahiptir. Çalışmamızın amacı çalışanların yöneticilerinin liderlik davranışlarını algılamaları ve işyerindeki arkadaşlıklarının çalışma tutkunluklarına olan etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Isparta iline bağlı dört ilçe hastanesinde anket yöntemi ile 355 adet veri toplanmıştır. Bu veriler neticesinde; çalışanların yöneticilerinin liderlik davranışlarını algılamaları ve işyeri arkadaşlıklarının çalışma tutkunluklarını pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Genel tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında ise çalışmaya tutkunluk ifadesinin yaş, medeni durum, eğitim, görev ve çalışılan birim değişkeni açısından da anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important input element in achieving the goals of health institutions is human. Efficient use of human resources is an important consideration for business success. In this context, it is among the main tasks of enterprises to direct the personnel to an attitude that is passionate about working. In the light of these considerations, the aim of this study was to investigate the effect of leadership behaviors and company friendship variables on work engagement. Leadership is the shortest definition, to influence others. Workplace friendship is informal interactions of people in the workplace. Enthusiasm to work has the meaning of dedication to work and integration to work. The aim of our study is to investigate the perception of leadership behaviors of the managers of the employees and the effect of their friendship in the workplace on their work passion. For this purpose, 355 data were collected by questionnaire method in four district hospitals of Isparta province. As a result of these data; It was concluded that employees' perceptions of leadership behaviors of their managers and workplace friendships positively affect their work engagement. When the general descriptive statistics were examined, it was found that the expression of passion for the study differed significantly in terms of age, marital status, education, duty and unit variable.