Corporate governance and social responsibility in banking- case study Mogadishu-Somalia
Bankacılıkta kurumsal yönetim ve sosyal sorumluluk- vaka çalışması Mogadişu-Somali
  1. Tez No: 620085
  2. Yazar: ABDULKADIR KHALIF ABDULLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu Çalışma, kurumsal yönetim ve sosyal sorumluluğun Mogadişu'daki (Somali ) bankalarda kâr, satış büyümesi ve öz kaynak getirisi ve aktiflerin getirisine dayalı finansal performans üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmaya Mogadişu Somali bankalarından 168 katılımcı dâhil edilmiştir. Veriler tamamen bireysel anket yapılarak toplanmıştır. Çalışma bulguları, kurumsal yönetimin Mogadişu Somali'deki bankaların finansal performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını, kurumsal yönetimin, bankaların finansal performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışmada, Mogadişu Somali'deki ticari bankalarda kurumsal yönetimin yaygın olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, etkili bir kurumsal yönetimin gelişmiş karlar, satışlar ve öz kaynak ve varlıklara getiriler sağladığı sonucuna varmıştır. Çalışma ayrıca kurumsal yönetimin iyileştirilmesinin ticari bankalar için tüm finansal performansı artırabileceği sonucuna varmıştır. Sonuç olarak bu gelişme kurumsal yönetim organizasyon için esastır. İkincisi, çalışma, kurumsal sosyal sorumluluğun Mogadişu Somali'deki bankaların finansal performansına düşük bir katkısı olduğu sonucuna varılmıştır, ancak kaydedilen katkılar önemli satış artışında görülebilse de, kâr ve yatırım getirisi üzerindeki etkisi düşük olmuştur. Çalışmada, bankalar için güçlü bir odaklanmış kurumsal yönetim kararı geliştirmek için üst düzey karar alma sürecini operasyonel seviyeye dâhil ederek etkili bir şekilde kurumsal yönetim karar verme sürecinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesini önermektedir. Çalışma ayrıca, finansal performans mükemmelliği için bir organizasyon kaynak tabanı geliştirmenin bir yolu olarak kurumlara kurumsal karar vermenin benimsenmesini ve iyileştirilmesini önermektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk durumu, çalışanların durumunu iyileştirmek için daha ileri bir yönetim alanı sağlama ihtiyacı ile geliştirilebilir. Çalışanların yeterince desteklenmesi, müşterilerin gelişimi ve çekilmesi için temel olan iyi bir yol sağlar. Kurumsal sosyal sorumluluk politikalarının, çalışanların gelişimine yönelik politika desteğini sağlayarak iyileştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The study was set to investigate effect of corporate governance and social responsibility on financial performance based on profits, sales growth and return on equity and return on assets in banks in Mogadishu Somalia. The study involved data collected from 168 respondents from the banks of Mogadishu Somalia. The data was collected entirely using the closed ended questionnaires. The study findings reveal that corporate governance had a significant effect on financial performance of the banks while corporate social responsibility had a non-significant effect on financial performance of the banks in Mogadishu Somalia. The study concludes that corporate governance in the commercial banks in Mogadishu Somalia is prevalent. The study conclude that an effective corporate governance generates improved profits, sales and returns to equity and assets. The study further concludes that improving corporate governance can enhance the entire financial performance for the commercial banks. The conclusion hence is that development of cooperate governance is fundamental for the organisation. Secondly the study conclude that corporate social responsibility has a low contribution to financial performance of the banks in Mogadishu Somalia, though the contributions registered is visible in the significant sales increase, the effect on profits and returns to investments was low. The study recommends for the development and improvement of corporate governance decision making through effective having an incorporation of the top-level decision making to the operational level to develop a strong focal corporate governance decision for the banks. The study furthermore recommends for the adoption and improvement of corporate decision making to the organisations as means to developing an organisation resource base for financial performance excellence. The state of corporate social responsibility can be developed through the need to provide a further venue of management in order to improve the state of the employees. Enough supporting of the employees provides a good avenue that is fundamental for the development and attracting the customers. There is need to improve the state of corporate social responsibility policies by assuring them of the support for the policy for development of employees.