Tio2/ kitosan içeren beyazlatma jelinin diş yüzey pürüzlülüğü, mikrosertliği ve renk değişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of bleaching gel containing tio2/chitosan on tooth surface roughness, microhardness and color
  1. Tez No: 620120
  2. Yazar: HALİME KOLSUZ ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada deneysel ağartma jeli (TiO2 / Kitosan/ %6 Hidrojen peroksit (HP)) ile Opalescence Boost PF (%40 HP) ve Philips Zoom (%25 HP) ağartma maddelerinin diş yüzey pürüzlülüğü, mikrosertliği ve renk değişimi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik ölçümleri için sığır keser dişlerden 72 örnek (4x4x3 mm) hazırlanarak rastgele 2 gruba ayrıldı (n=36). Renk analizi için ise 36 adet insan premolar dişi kullanıldı. Beyazlatma uygulaması öncesi profilometre ile yüzey pürüzlülüğü, Vicker's test cihazı ile mikrosertlik ölçümü ve spektrofotometre ile renk ölçümü yapıldı. Daha sonra her bir grup beyazlatma uygulaması için rastgele 3 alt gruba ayrıldı (n=12). Grup 1'e deneysel jel (TiO2/ Kitosan/ %6 HP) uygulanarak, D-Light Duo Led cihazı ile aktive edildi (5 dk x 9). Grup 2'de Opalescence Boost PF (%40 HP) beyazlatma jeli kimyasal olarak uygulandı (15 dk x3). Grup 3'e Philips Zoom (%25 HP) uygulanarak Zoom Advanced Power UV ışığı ile aktive edildi (15 dk x 3). Testler, beyazlatma uygulaması sonrası aynı koşullar altında tekrarlandı. İstatistiksel analizde; normal dağılan değişkenler için ANOVA- Bonferroni ve Pair t testi. Normal dağılmayan değişkenler için ise Kruskal Wallis-Dunn ve Wilcoxon testi kullanıldı. p < 0.05 anlamlı kabul edildi. Tüm gruplarda beyazlatma sonrası yüzey pürüzlülük değerlerinde artış görülürken istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p > 0.05). Mikrosertlik değerlerinde ise beyazlatma sonrası istatistiksel olarak anlamlı olmayan azalma görüldü (p > 0.05). Tüm gruplarda etkin beyazlatma tespit edildi ve en düşük etkinlik Grup 2'de, en yüksek etkinlik Grup 3'te görüldü (p < 0.05). Sonuç olarak TiO2 ve kitosan içeren düşük konsantrasyondaki (%6 HP) deneysel jelin etkin beyazlatma sağladığı, diş yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliği üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye neden olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to evaluate the effects of the experimental bleaching gel (TiO2 / Chitosan / 6% HP), along with the Opalescence Boost PF (40% HP) and Philips Zoom (25% HP) bleaching agents, on tooth surface roughness, microhardness and colour change. For surface roughness and microhardness measurements, 72 samples (4x4x3 mm) of bovine incisors were prepared and randomly divided into 2 groups (n = 36). 36 human premolar teeth were used for color analysis. Before the bleaching application, surface roughness with profilometer, microhardness measurement with Vicker's test device and color measurement with spectrophotometer were performed. Then, each group was randomly divided into 3 subgroups for bleaching application (n = 12). Experimental gel (TiO2 / Chitosan / 6% HP) was applied to Group 1 and activated with D-Light Duo Led device (5 min x 9). In Group 2, Opalescence Boost PF (40% HP) bleaching gel was applied chemically (15 min x3). After applying Philips Zoom (25% HP) to Group 3, Zoom Advanced Power was activated with UV light (15 min x 3). In normally distribution ANOVA- Bonferroni and Paired t test. Kruskal Wallis- Dunn and Wilcoxon test was used for non-normally distribution. p 0.05). Also, there was no statistically significant decrease in microhardness values after bleaching (p > 0.05). The lowest bleaching efficacy was observed in Group 2 and the highest efficacy was observed in Group 3 (p < 0.05). Within the results, it was determined that low concentration (6% HP) experimental gel containing TiO2 and chitosan provided effective bleaching, also not caused any adverse effects on tooth surface roughness and microhardness.