Alkol/madde bağımlılığı tanısı almış bireylerin taburculuk sonrası izlemlerinde kullanılmak üzere telepsikiyatrik hasta takip formunun geliştirilmesi
Developing telepsychiatric patient follow-up after recovery form to be used in monitoring individuals diagnosed with alcohol/substance addiction
- Tez No: 620121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Madde ve alkol bağımlılığı tanıları, kronikleşme eğilimi yüksek , relaps ve remisyonlarla ilerleyen mental sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Madde /alkol bağımlılığı tedavisi sonrası gelişebilecek relaps riski yüksek olmakla beraber relapslar birey ve ailesi için yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle relaps riskini olabildiğince azaltmak ve remisyon süresini uzatmak bağımlılık tedavisinin temel prensibi olarak kabul edilmektedir. Alkol/madde bağımlılığı tanısı almış bireylerin rutin takibi relaps riskini önlemek açısından son derece önemli bir konu olmakla beraber son yıllarda gelişen telepsikiyatrik yöntemler hasta takibi açısından dikkat çekmektedir. Bu çalışma, madde ve alkol bağımlılığı tanısı almış bireylerin taburculuk sonrası rutin takiplerinde, telepsikiyatrik yöntem kapsamında kullanılmak üzere bir takip formu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, geliştirilen hasta takip formu için kuramsal sürece dayalı ölçek geliştirme yöntemi olan Lawshe Tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla ilk olarak literatür taraması yapılmış ve takip edilecek hasta grubuna sorulabilecek sorular belirlenmiştir ve taslak bir form oluşturulmuştur. Daha sonra Lawshe Tekniği kapsamında uzman grubu oluşturulmuş (n:38) ve bu hazırlanan taslak formda bulunan soruların uygun olup olmadığı uzmanlara danışılmıştır. Uzman grubundan alınan görüşler kapsamında, takip formunda yer alabilecek maddelerin her birinin KGO (kapsam geçerlilik oranı) ve KGI (kapsam geçerlilik indeksi) hesaplanmış ve istatistiksel veriler doğrultusunda 22 maddenin geçerli olduğu belirlenmiştir. Son olarak ise geçerli olan maddelerin belirlenmesiyle birlikte, alkol/madde bağımlılığı tanısı almış bireylerin telefonla rutin takibinde kullanılabilecek“telepsikiyatrik takip formu”geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diagnoses of substance and alcohol addiction appear as mental problems that have a high tendency to become chronic and that progress with relapse and remissions. The risk of relapse that may develop after alkol/substance addiction treatment is high and relapses can have devastating consequences for the individual and his family. Therefore, reducing the risk of relapse as much as possible and extending the duration of remission is accepted as the basic principle of addiction treatment. While routine follow-up of individuals diagnosed with alcohol/substance addiction is an important issue in terms of preventing relapse risk, telepsychiatric methods that have developed in recent years draw attention in terms of patient follow-up. This study aims to develop a follow-up form to be used in outpatient care or post-discharge follow-up of individuals diagnosed with substance and alcohol addiction. Within the scope of the study, Lawshe Technique, which is a scale development method based on theoretical process, was used for the developed patient follow-up form. For this purpose, firstly literature review was done and the questions that could be asked to the patient group to be followed were determined (draft form). Then, an expert group was formed within the scope of Lawshe Technique (n: 38) and the experts were consulted for the compatibility of the questions in this draft form prepared. Within the scope of the opinions received from the expert group, CVR (content validity ratio) and CVI (content validity index) of each of the items that can be included in the follow-up form were calculated and 22 items were found to be valid according to statistical data (Lawshe Technique). Finally, with the determination of the applicable items, a“telepsychiatric follow-up form”was developed to be used for routine follow-up of individuals diagnosed with substance/alcohol addiction.