Mikro malzemeli beton tasarımı ve özelliklerinin araştırılması
The design of concrete including micro materials and the investigation of properties
  1. Tez No: 620392
  2. Yazar: MAKBULE TANSU BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, mikro malzemeli beton tasarımı yapılmış ve özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla mikronize pomza taşı, tras ve Ahlat taşı agrega olarak kullanılmıştır. Çalışmada CEM II/A-M 42,5 N tipi çimento 450 dozajda kullanılmıştır. Silis dumanı (SD) ve uçucu kül (UK) çimento ile ağırlıkça farklı oranlarda yer değiştirerek mineralojik katkı olarak kullanılmıştır. Mineralojik katkılardan silis dumanı %0, %10 ve %50 oranlarında kullanılırken, uçucu kül katkısı %0, %30 ve %50 oranlarında kullanılmıştır. Ayrıca mineralojik katkıların her ikisinin de birlikte (%10 SD+%30 UK) kullanıldığı farklı bir seri daha üretilmiştir. Belirtilen bu mikronize agregalar ve mineralojik katkılar ile birlikte 18 çeşit mikro malzemeli beton üretilmiştir. Üretilen beton numunelerine 3, 7, 28 ve 90 gün kombine kür (normal su kürü+90 ˚C etüv kürü) uygulanmıştır. Kür sonrasında numunelere birim ağırlık, porozite, kapilar su emme, ultrasonik ses geçirgenlik (UPV), basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca en iyi basınç dayanımı veren beton serisinin matrisine lif takviyesi yapılarak 3 farklı numune daha üretilmiş ve bu numunelere eğilmede çekme deneyi uygulanmıştır. Lif takviyesinde karbon esaslı mikro çelik lif (50 kg/m³) ve sentetik lif (6 kg/m³) tekil ve karma olarak kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre en iyi deney verileri mikronize agrega olarak pomza taşının ve mineralojik katkı olarak silis dumanı kullanılan serilerden elde edilirken, en düşük deney verileri ise mikronize agrega olarak Ahlat taşı ve mineralojik katkı olarak uçucu külün kullanıldığı serilerden elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında Taguchi metodunun uygulanması ile daha ekonomik bir deney tasarımı gerçekleştirilmiş ve elde edilen laboratuvar sonuçları istatistiki analiz ile teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, micro material concrete design was made and its properties were investigated. For this purpose, micronized pumice stone, trass and Ahlat stone were used as aggregate. In the study, CEM II / A-M 42,5 N type cement was used in 450 dosages. Silica fume (SF) and fly ash (FA) were used as mineralogical additives by replacing cement in different proportions by weight. While silica fume from mineralogical additives is used in 0%, 10% and 50%, fly ash additive was used in 0%, 30% and 50%. In addition, used both mineralogical additives (10% SF + 30% FA) together a different series was produced. With indicated these micronized aggregates and mineralogical additives 18 types of micro-material concrete were produced. Produced the concrete samples have been applied during 3, 7, 28 ve 90 days combine cure (normal water cure + 90 °C heating cure in oven). After curing, unit weight, porosity, capillary water absorption, ultrasonic sound permeability (UPV) and compressive strength tests were applied to the samples. Furthermore, 3 different samples were produced by fiber reinforcement to the matrix of the concrete series which gives the best compressive strength and these samples was applied flextural tensile strenght test. In fiber reinforcement, carbon based micro steel fiber (50 kg / m³) and synthetic fiber (6 kg / m³) were used singly and hybrid. According to the results obtained from the study, while the best experimental data was obtained from the series which used pumice stone as micronized aggregate and silica fume as mineralogical additive, the lowest experimental data was obtained from the series used Ahlat stone as micronized aggregate and fly ash as mineralogical additive. Taguchi method applied in thesis study a more economical experiment design was realized and the obtained laboratory results were confirmed by statistical analysis.