Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde elektromanyetik kirlilik düzeyinin ölçümü ve bazı duvar kağıtlarının soğurma ve yansıma kapasitelerinin araştırılması
The measurement of the electromagnetic pollution level in Kahramanmaraş and the survival and reflection capacities of some wallpapers
  1. Tez No: 620393
  2. Yazar: YUSUF DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesinde bulunan Mahir Ünal caddesi boyunca 250 m aralıklarla 6 farklı noktada manyetik alan şiddeti (H), elektrik alan şiddeti (E) ve eşdeğer düzlem dalga güç yoğunluğu (S) ölçümleri yapıldı. Ölçümlerde frekans aralığı 1 MHz-9.4 GHz olan Aaronia Spectran HF-60105 V4 taşınabilir spektrum analizörü ve Narda NBM-550 geniş bant alan ölçer ile frekans aralığı 100 kHZ-6 GHz olan EF-0691 kodlu probe kullanıldı. Ölçümler, aynı noktada 10:00-13:00 saatleri arasında günde 1 kez olmak üzere hafta içi pazartesinden cumaya kadar 5 gün boyunca yapıldı. Her bir ölçümün anlamlı bir sonucu olabilmesi için, ulusal ve uluslararası kurumların önerdiği gibi ölçümler en az altı dakika boyunca yapıldı. Ölçümlerden elde edilen değerlerin tümü (E, H ve S) BTK, ICNIRP ve IEEE/FCC gibi ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından tanımlanan limit değerleri ile karşılaştırıldı ve ölçüm sonuçlarının tamamının yetkili kurumlar tarafından tanımlanan limit değerlerinden küçük olduğu tespit edildi. Ek olarak, ticari olarak üretilmiş olan 4 farklı duvar kâğıdının Keysight N9918A model Taşınabilir Mikrodalga Vektör Network Analizörü (VNA) ile soğurma ve yansıma (S parametreleri) etkinliği ölçümü 30 kHz ile 3 GHz frekans aralığında yapıldı. Yapılan ölçüm değerleri Matlab programında değerlendirildi ve frekanslara karşı S11 ve S21 grafikleri çizildi. S11(Yansıma) ve S21(Soğurma) parametreleri kullanılarak duvar kağıtlarının elektromanyetik kalkanlama etkinlikleri hesaplandı. Ancak duvar kağıtlarının pratikte elektromanyetik kalkanlama özelliklerinin olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetic field strength (H), electric field strength (E) and equivalent plane wave power density (S) measurements were made at Mahir Unal Street in Turkoglu district of Kahramanmaras province at 6 different points at 250 m intervals. Aaronia Spectran HF-60105 V4 portable spectrum analyzer with frequency range of 1 MHz-9.4 GHz and Narda NBM-550 wide band area meter and EF-0691 coded probe with frequency range of 100 kHZ-6 GHz were used in the measurements. Measurements were made at the same point between 10: 00-13: 00, once a day for 5 days from Monday to Friday. In order for each measurement to have a meaningful result, measurements were performed for at least six minutes, as recommended by national and international institutions. All values obtained from the measurements (E, H and S) were compared with the limit values defined by national and international institutions such as BTK, ICNIRP and IEEE / FCC and all of the measurement results were found to be smaller than the limit values defined by competent institutions. In addition, the absorption and reflection (S parameters) efficacy measurement of the 4 different commercially produced wallpapers with the Keysight N9918A model Portable Microwave Vector Network Analyzer (VNA) was made in the frequency range of 30 kHz to 3 GHz. The measured values were evaluated in the Matlab program and S11 and S21 plots were drawn against the frequencies. Using the parameters S11 (Reflection) and S21 (Absorption), the electromagnetic shielding activities of the wallpapers were calculated. However, it was determined that the wallpapers have practically no electromagnetic shielding properties.