Çok frekanslı metal detektörleri için gömülü iletken cisimlerin frekans imzalarının kuvazi-statik zaman uzayı sonlu farklar yöntemi ile modellenmesi
Modelling of frequency signatures of buried conductive objects for multi-frequency metal detector with quasi-static finite-difference time-domain method
- Tez No: 620437
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde gömülü iletken cisimlerin frekans imzası Maxwell denklemi tabanlı Kuvazi-Statik Zaman-Uzayı Sonlu-Farklar (KS-ZUSF) yöntemi ile üç boyutlu Kartezyen koordinatlarda çok frekanslı bir metal detektör ile tespit başarımı açısından incelenmiştir. Manyetik dipol anten kullanılarak üretilen sinüs dalga fonksiyonu kaynak işaret olarak kullanılmıştır. Sayısal problem uzayı Mur tipi Soğurucu Sınır Koşulu uygulanarak sonlandırılmıştır. Küp şeklindeki gömülü iletken cisim ve hava boşluğu için frekans imzaları farklı alıcı pozisyonlarında hesaplanmıştır. Böylece, gömülü cisimlerin tespiti ve sınıflandırılmasına yardımcı olacak bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, frequency signatures of buried conductive objects with a multi-frequency metal detector are investigated in terms of detection performance using Maxwell's equations based Quasi-Static Finite-Difference Time-Domain (QS-FDTD) method in three dimensional Cartesian coordinates. Sinusoidal wave function generating from a magnetic dipole antenna is used as a source signal. A numerical problem space is terminated with a Mur Absorbing Boundary Condition. Frequency signatures of a buried metallic and an air cube are calculated in different receiver positions. Thus, information to help identification and discrimination of buried objects is obtained.