C vitamini kullanılarak indirgenmiş grafen oksit (Rgoc) katkılı ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (Uhmwpe) kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of ultra high molecular weight polyethylene (Uhmwpe) composites with reduced graphene oxide (Rgoc) using vitamin c
  1. Tez No: 620438
  2. Yazar: ALİME ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA MİNDİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE), düşük sürtünme katsayısı, yüksek aşınma direnci ve biyouyumluluğu ile yapay kalça ve diz implantlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, düşük elastisite modülü, düşük yük taşıma ve düşük yorulma önleme kapasitesi gibi bazı dezavantajlı özelliklerinden dolayı uygulama alanı sınırlıdır ve UHMWPE bileşenlerinin aşınma ürünleri implant kaybına sebep olmaktadır. Bu amaçla, C vitamini ile sentezlenen indirgenmiş grafen oksit (RGOC) dolgusu, özellikle aşınmaya karşı gelişmiş özelliklere sahip kompozit malzemeler üretmek için UHMWPE matriksine dahil edilmiştir. Kompozitlerin mikroyapısal ve tribolojik özelliklerini araştırmak için RGOC dolgusunun farklı ağırlıkça (ağ.) % değerleri (0.1, 0.3, 1.0 ve 2.0 ağ.%) ilave edilerek UHMWPE/RGOC kompozitleri önce sıvı faz ultrasonik karıştırma ardından sıcak pres kalıplama ile üretilmiştir. Kompozitlerin aşınma ve sürtünme davranışları, kuru kayma, saf su, serum fizyolojik çözeltisi ve Hank sıvıları ortamlarında, ileri-geri aşınma test cihazı ile karşı malzeme olarak Al2O3 bilye kullanılarak incelenmiştir. Kompozitlerin mikroyapısal analizlerinin sonuçları, RGOC dolgusunun polimer matrikste iyi dağıldığını ve RGOC-UHMWPE arasındaki etkileşimi doğrulamıştır. UHMWPE/RGOC kompozitler saf su ortamında serum fizyolojik çözeltisi ve Hank sıvıları ortamlarına göre saf su ve RGOC'nin yağlayıcı etkisinden dolayı en düşük sürtünme katsayısı değerlerine sahip olmuşlardır. Ancak serum fizyolojik çözeltisi ve Hank sıvılarının yüzey ıslatma kabiliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kuru kayma ve saf su ortamına göre kompozitlerin aşınma hızı değerleri bu ortamlarda daha düşük bulunmuştur. Ayrıca polimer matrikse RGOC ilavesi ile yorulma aşınması izleri tüm ortamlarda önemli derecede azalmıştır. Yüksek sertliğe, en yüksek kristalliğe ve en az miktarda aşınma ürünlerine sahip ağ.%1.0 RGOC içeren kompozitin tüm koşullarda en düşük sürtünme katsayısı ve aşınma hızına sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda UHMWPE yerine biyomalzeme olarak iyi tribolojik davranış sergileyen bu kompozitin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Ultra high molecular weight polyethylene (UHMWPE) has been broadly utilized in hip and knee artificial implants due to its low friction coefficient, high wear resistance and good biocompatibility. However some disadvantages such as its low Young's modulus, low load bearing and anti-fatigue capacity limit application areas and wear debris of UHMWPE components also, cause implant failure. For this reason, reduced graphene oxide (RGOC) filler that was reduced using vitamin C was used as filler for the UHMWPE matrix to produce composite materials possessing advanced properties especially against wear. UHMWPE composites filled with different loading (0.1, 0.3, 1.0 and 2.0 wt.%) of RGOC were fabricated by firstly liquid phase ultrasonic mixing and then hot press molding to investigate microstructural and tribological properties. The wear and friction behavior of composites were investigated in sliding against an Al2O3 counterface and experiments carried out in a reciprocating friction testing machine under dry, distilled water, serum and Hank's solutions lubricating conditions. The microstructural analysis results of composites showed that RGOC well-dispersed in polymer matrix and confirmed that there was interaction between the RGOC and UHMWPE. UHMWPE/RGOC composites exhibited the lowest friction coefficient under distilled water lubricating condition than serum and Hank's solutions conditions, due to the lubricating effect of both distilled water and RGOC. But the lowest wear rate values of composites were found in the serum and Hank's lubrication conditions because the wettability of composites in these solutions was better than that of distilled water and dry sliding conditions. Furthermore, fatigue wear tracks were significantly reduced when RGOC was added in the polymer matrix at all lubrication conditions. Composite with 1.0 wt.% RGOC had high hardness, the highest crystallinity and the least wear debris resulting in the lowest friction coefficient and wear rate under all lubricating conditions. This study suggests the use of this composite that had excellent tribological behaviour as biomaterial instead of UHMWPE.