Yeniçağ İspanyol düşünürlerinin gözünden İspanya'nın gerilemesi (1600-1640)
Spanish decline from the eyes of the early modern Spanish thinkers (1600-1640)
  1. Tez No: 620470
  2. Yazar: MEHMET TALHA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
İlgili çalışma 1600 yılından İspanyolların anayurtları olarak gördükleri İberya'da Portekiz ve Katalonya isyanlarının yaşandığı 1640 senesine kadar geçen süre zarfında monarşinin yaşamış olduğu problemleri ve içinde bulunduğu gerileme sürecini anlamaya çalışan muhtelif İspanyol yazarların ortaya koydukları fikirleri ihtiva etmektedir. Genel hatlarıyla, tezin ilk kısmında gerileme ve altın çağ fenomenleri ile İspanyol Gerilemesi ve gerilemeye ait farklı düşünceler hakkında bilgi verilmektedir. İşbu kısmı, 1600 ile 1640 yılları arasında monarşinin siyasi tarihi ile ilgili tarihsel sürecin yer aldığı ikinci kısım izlemektedir. Sonraki bölümde İspanyol yazarların monarşinin içinde bulunduğu durumu anlamak adına kaleme almış oldukları eserler tanıtılmakta ve aynı zamanda, monarşinin gerileme sürecine karşı ortaya konulan düşünceler irdelenmektedir. Tezin son kısmında ise İspanyol yazarların eserlerinde anlatılan gerileme nedenleri ortaya konulmakta ve bu nedenler sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel başlıklar halinde irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The related study contains the problems experienced by the monarchy and the ideas of various Spanish writers trying to understand the decline process during the period from 1600 to 1640, when the rebellions in Portugal and Catalonia were experienced in Iberia, where the Spaniards considered as their homeland. In general, in the first part of the thesis, information about decline and golden age phenomena and then, specifically Spanish Decline and different thoughts about it will be given. This part will be followed by the second part, which includes the historical process of the political history of the monarchy between 1600 and 1640. In the next part, the works written by Spanish writers to understand the situation of the monarchy are introduced and at the same time, the thoughts put forward against the decline of the monarchy will be examined. And in the last part of the thesis, the reasons for the decline described in the Spanish writers' works will be revealed and these reasons will be evaluated in social, economic, political and cultural topics.