Acil serviste ciddi hiponatremi saptanan hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of patients with serious hyponatremia in emergency department
- Tez No: 620472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRAN BOZKURT BABUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serum sodyum düzeyinin 125 mEq/L'nin altında olması ciddi hiponatremi olarak tanımlanır ve yüksek morbidite ve mortalite ile ilşkili bir durumdur. Çalışmamızda ciddi hiponatremi tespit edilen hastalarda demografik, etyolojik ve klinik özelliklerin incelenmesi amaçlandı. Bu çalışma 01 Ocak 2012 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında acil servise başvuran ve ciddi hiponatremi tespit edilen hastalarda geriye dönük olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 625'i (%53,5) kadın olmak üzere 1171 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 66,82 ± 15,12 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Serum sodium level below 125 mEq/L is defined as severe hyponatremia which is related to high mortality and morbidity risk. Our study aimed to assess the demographic, etiological, and clinical characteristics of patients with severe hyponatremia. This study was retrospectively performed on patients who presented to emergency department and were found to have severe hyponatremia between 01 January 2012 and 31 December 2016. It includes total of 1171 patients of which 625 (53,5%) were women. The mean age of the patient population was 66,2 ± 15,12 years.