China in the United Nations in the Era of Arab revolts
Arap isyanları Döneminde Birleşmiş Milletlerde Çin
  1. Tez No: 620497
  2. Yazar: BURAK GİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İpek Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı, Arap Baharı döneminde Çin'in Birleşmiş Milletler'deki değişen politikalarını incelemektir. Bu çalışmada, Birleşmiş Milletler'e yönelik Çin'in değişmekte olan dış politikası nitel ve nicel veriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Tezde ilk olarak modern Çin dış politikasının temel parametrelerini ve ardından önde gelen uluslararası örgütlerde Çin'in tarihsel ve günümüzdeki katılımını tanıtıldıktan sonra, Çin'in Birleşmiş Milletler'deki politikaları ele alınmaktadır. Uzunca bir süre, Çin“iç işlerine karışmama”politikasına bağlı kalarak Güvenlik Konseyi'ndeki oylamalarda sık sık çekimser oy vermeyi tercih etmiştir. Fakat 1980lerden itibaren Çin'in çekimser oy oranında tedricen bir azalma gözlemlenmiş ve 2010 sonrası döneme geldiğimizde ise Arap isyanlarına cevaben Çin BM'de daha kararlı bir politika takip etmiş ve bu oranı en düşük seviyeye indirmiştir. Tıpkı çekimser oy oranında olduğu gibi, Çin Güvenlik Konseyi'ndeki veto gücünü geçmişteki yaklaşıma aykırı bir şekilde kullanıp vetolarını arttırmıştır. Toplam dokuz vetosunun dördünü Arap isyanlarının başladığı 2011'den sonra kullanmıştır. Tezimde, Çin'in bölge siyasetine daha fazla müdâhil olmasının ve ilgili uluslararası örgütlerde daha kararlı bir tutum sergilemesinin temel nedenlerinin Çin'in milli çıkarları ve Orta Doğu'da istikrar arayışı ile doğrudan alakalı olduğunu savunmaktayım. Sonuç bölümünde ise, Çin'in BM'de artan kararlılığından yola çıkarak, dış politikasının diğer boyutlarıyla ilgili çıkarımlarda bulunmaktayım.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate China's changing policies in the United Nations, particularly during the Arab Spring. In the study, both qualitative and quantitative data were utilized to assess changes in Chinese foreign policy in the United Nations. After introducing first main parameters of modern Chinese foreign policy and then China's historical and current participation in major international organizations, I provide the history of China's engagement in the United Nations. For a very long time, because of its non-interference policy, China frequently abstained from voting at the UN Security Council. However, Chinese abstention rate declined gradually since the 1980s and reached a historic low in the 2010s, when China adopted a more assertive policy in the UN as a response to Arab revolts and ensuing civil wars. In line with this trend in abstention rates, China has uncharacteristically increased its use of veto power at the Security Council, casting four of its total nine vetoes after 2011, when the Arab revolts broke out. I argue that China's interests and need for stability in the Middle East were the primary reasons for China to become more involved in the politics of the region as well as to become more aggressive at relevant international organizations. In the concluding section, I elaborate on the relevance and implications of China's growing assertiveness in the UN to other dimensions of Chinese foreign policy.