Kuruluşundan Rusya'nın işgaline kadar Azerbaycan Şeki Hanlığı
Azerbaijan Shaki Khanate from its foundation until Russia's Occupation
  1. Tez No: 620498
  2. Yazar: KENAN OMAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1747 yılında Nadir Şah'ın ölümünden sonra Azerbaycan'da Hanlıklar dönemi başlamıştır. Hacı Çelebi Han tarafından kurulan Şeki Hanlığı bölgede 76 yıl hüküm sürmeyi başarmıştır. Hacı Çelebi Han Azerbaycan topraklarını da birleştirmek için gayret etmiş fakat tüm çabalarına rağmen bir türlü bu düşüncesini gerçekleştirmemiştir. Bununla birlikte birçok komşu hanlığı ve sultanlığı itaatine almayı başarmıştır. Hacı Çelebi Han'ın 1755 yılında ölümünden sonra Şeki Hanlığı zayıflamaya başladı ve ele geçirilen toprakların önemli bir kısmı kaybedildi. 1784 yılında hâkimiyete Çelebi Han'ın torunu Muhammed Hasan Han geldi. O, Hacı Çelebi Han tarafından ele geçirilen, fakat onun ölümünden sonra kaybedilen toprakların pek çok kısmını da ele geçirerek yeniden Şeki Hanlığı'na dâhil etmeyi başardı. Hanlık Muhammed Hasan Han zamanında, Çelebi Han'dan sonra en güçlü dönemlerini yaşadı. Daha sonra pek çok han Şeki'ye idareci oldular. Ancak Azerbaycan Hanlıklarının birbirlerinin topraklarına sahip olmak için kendi aralarında yapmış oldukları mücadeleler birleşmelerine engel teşkil ediyordu. Bu durum aynı zamanda Azerbaycan topraklarının dış güçler tarafından işgal edilmesi için uygun zemin oluşturdu. Nitekim XIX. yüzyılın başlarında Azerbaycan coğrafyasına hâkim olma mücadelesi uğrunda İran ve Rusya arasında başlayan savaş Rusya'nın zaferiyle sonuçlandı. Böylece Şeki Hanlığı Rusya tarafından işgal edildi.
Özet (Çeviri)
After the decease of Nader Shah in 1747, khanates period began in Azerbaijan. Founded by Haji Chalabi Khan, Shaki khanate survived for 76 years. Haji Chalabi Khan made an effort to join whole Azerbaijani territories, however, he was unable to realize this idea. Despite this fact, he managed to take control of some neighbouring khanates and sultanates. After Haji Chalabi Khan's death in 1755, Shaki khanate weakened and lost majority of its lands. In 1784, grandson of Haji Chalabi Khan Mahammad Hassan Khan came to the power. Mahammad Hassan Khan rejoined most of the lands that was annexed by Haji Chalabi but lost after his death to Shaki Khanate. During Muhammad Hassan Khan's governance Khanate experienced its most powerful period after Haji Chalabi Khan. Various khans ruled the khanate later. Due to the wars to occupy each other's territories, khanates could not join as a whole. This situation created suitable condition to foreign powers to invade Azerbaijani territories. Consequently in early XIX century, the war between Russia and Iran to gain control over Azerbaijan end with the victory of Russia. As a result, Shaki khanate was occupied and annexed to Russia.